Impact of flexible work and job design on employee engagement through job crafting: The case of İstanbul service sector
Esnek çalışma ve iş tasarımının iş becerikliliği üzerinden çalışan katılımına etkisi: İstanbul hizmet sektörü örneği
  1. Tez No: 581401
  2. Yazar: YILMAZ ERGUN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Teknolojik gelişmeler ve yeni endüstri devrimi, işlerin nasıl tanımlandığını ve tasarlandığını hızla değiştirmektedir. Buna iş görevlerinin“nerede”ve“ne zaman”yapılabileceği de dahildir. Diğer taraftan, bu dinamik ve değişken ortamda çalışan katılımı şirketler için daha da güçlü bir öncelik haline gelmiştir. Ancak, çalışan katılımının sağlanmasında yıllar süren araştırma ve denemelere rağmen zorluklarla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu bağlamda esnek çalışma şartları ve iş tasarımı (ve yeniden tasarımı) çalışan katılımının arttırılmasını sağlayabilecek potansiyele sahiptir, ancak bu uygulamaların nasıl bu amaca yönelik etkili bir şekilde kullanılabileceğine dair ampirik bulgular oldukça sınırlıdır. Bu araştırma hangi uygulamaların neden çalışan katılımını güçlendirdiğine yönelik bilgi tabanına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu amaçla çalışma mekanı esnekliği, çalışma saatleri esnekliği, iş tasarımı ve iş becerikliliğinin çalışan katılımı üzerindeki etkileri incelenmektedir. Aynı zamanda bu kavramlar arasındaki çoklu ilişkiler de mercek altına alınmaktadır. Esnek çalışma şartlarının iş becerikiliği (çalışanların proaktif olarak işlerini kendi ihtiyaç ve arzularına göre yeniden formüle etmesi) üzerinde potansiyel bir katalizör etkisi yaratıp yaratmadığı da analiz edilmektedir. Araştırma İstanbul hizmet sektöründeki beyaz yaka çalışanlara odaklanmaktadır. Araştırma verileri internet üzerinden yapılan bir çalışan anketiyle toplanmış ve 122 yanıt son analizlere dahil edilmiştir. Sonuçlar güvenilirlik analizi, faktör analizi, geçerlilik testleri ve maksimum benzerlik tahmini bazlı yapısal eşitlik modellemesini de içeren çeşitli metotlarla analiz edilmiştir. Sonuçlar geleneksel iş özelliklerinin çalışan katılımını güçlendirmek için yeterli olmadığını göstermektedir. İş becerikliliği ve çalışma saatleri esnekliği kişi düzeyinde çalışan katılımını arttırmakta kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advances, especially with the new industrial revolution, are transforming how jobs are being defined and designed, including“where”and“when”work tasks can be completed. At the same time, engaging employees has become an even stronger priority for companies within this dynamic and ever-changing environment. Yet, driving employee engagement remains to be challenging for practitioners, even after decades of research and experimentation. Flexible work arrangements and job (re)design processes could potentially strengthen employee engagement, but there isn't enough empirical evidence on how these practices could be leveraged effectively. This research aims to extend the knowledge base on which practices elevate employee engagement and why. It analyzes the effects of perceived work location flexibility, perceived schedule flexibility, job design and job crafting on employee engagement, including the analysis of the interlinkages between these concepts. Flexible work arrangements are explored as potential catalyst of job crafting as well, where employees proactively reformulate their jobs in accordance with their own needs and aspirations. The research focuses on the white-collar employees in the service sector of Istanbul. The data was collected through an online employee survey with 122 responses included in the final analysis. The results were analyzed through a variety of methods, including reliability and factor analysis, validity tests as well as structural equation modeling based on maximum likelihood estimation. The findings indicate that traditional job characteristics alone are not enough to enhance the engagement of employees. Job crafting and schedule flexibility are instrumental for advancing individual engagement levels.