Kentsel dönüşüm yasalarının incelenmesi, irdelenmesi ve model önerisi
Investigation of urban transformation law and model proposal evaluation
- Tez No: 581422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KARAKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Canlı tarihten günümüze bir canlı gibi insanların ihtiyaçlarına göre büyüyüp gelişen kent mekânları, zaman içerisinde nüfus artışı, doğadan kaynaklanan afetler, çarpık ve kötü alt ve üst yapılaşma ve bunlara bağlı olarak meydana gelen çok çeşitli sorunlar yüzünden yıpranır. Bu bağlamda meydana gelen özelliklede son iki yüzyılda kullanılan beton yapılarda meydana gelen yorulma, şehirlerde çağdaş şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına bağlı kalarak yeniden yapılandırılmayı sağlamayı gerektirmekte ve bunun sonucunda da kentsel dönüşüm konusunu gündeme gelmektedir. Günümüzde de, özelliklede ülkemiz açısından büyük önem arz eden bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz Türkiye'si ve dünyasında, kentsel dönüşüm kavramı büyük önem arz etmektedir. Çünkü kentleşme ve planlama bağlamında ortaya çıkan çarpık kentleşme ve kent yapılarında meydana gelen yorgunluklar, mevcut imar planlarının ve uygulamasının gözden geçirilerek, sürdürülebilir bir kent kavramının ortaya konulmasını zorunlu kılmaktadır. Kentsel dönüşümün birçok boyutu bulunmaktadır. Mesleğimiz açısından en önemli boyutu mülkiyet ve planlama olsa da, özellikle sosyal ve kent dokusuna ve sağlam yapılaşmaya hitap eden inşaat mühendisliği rolleri de etkin olarak bulunmaktadır. Diğer yandan mali boyutu bulunmaktadır. Tüm boyutların ele alınarak bir planlama gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ancak, ülkemizde ferdi bina yenilemesi ve bazı özel uygulamaların dışında ortaya koyulmuş tam bir model önerisi bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında önce Kentsel Dönüşüm kavramı ele alınmıştır. Akabinde ülkemizde günümüze kadar ortaya koyulmuş yasalar incelenip irdelenmiştir. İstanbul örneğinde ise Fatih İlçesi Sulukule' de 3194 sayılı İmar Kanununun 18. Maddesi uyarınca yapılmış bir proje irdelenmiş ve açıklanmıştır. Nihai olarak Kentsel Dönüşüm Projeleri ile ilgili sorulara hem cevap aramak hem de günümüzde, özellikle kentlerde yaşayan bizlerin sıkça karşısına çıkan, Kentsel Dönüşüm kavramını inceleyerek ve irdeleyerek Türkiye'de çeşitli ölçeklerde birkaç model önerisi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban spaces that grow and develop according to the needs of people like a day-to-day living organism wear out due to population increase over time, disasters caused by nature, distorted and bad under and over building, In this context, the fatigue of the concrete structures used in the past two centuries with the feature that is characteristic of this city requires restructuring in the cities by adhering to the principles of modern urbanism and planning principles, and consequently the issue of urban transformation comes to the fore. Nowadays, we are confronted as a matter of great importance in terms of our country with the feature. Today in Turkey and the world, the concept of urban transformation is of great importance. Because the uneven urbanization that arises in the context of urbanization and planning and the fatigues that occur in city constructions necessitate the presentation of the concept of sustainable city by passing through the existing development plans and application. Urban transformation has many dimensions. Although the most important dimension in terms of our profession is ownership and planning, the role of civil engineering in particular addressing social and urban fabric and robust construction is also active. On the other hand, there is a financial dimension. A plan must be realized by considering all dimensions. However, in our country there is no complete model proposal except for individual building renewal and some special applications. In this thesis, the concept of Urban Transformation was first discussed. Then, the legislation that has been put up to date in our country has been examined and examined. In the case of Istanbul, a project made in accordance with Article 18 of the Construction Law No. 3194 in Sulukule, Fatih District was examined and explained. Finally, Urban Regeneration and seek answers to questions about the project as well as today, especially against the frequently we are living in cities, urban transformation by examining the concepts and recommendations by examining several models of various scales were carried out in Turkey.