Klâsik Türk edebiyatı şairlerinin gerçek meslekleri ve bu mesleklerin şiirlerine yansıması (15.ve 16. yüzyıl)
Real professions of classical Turkish literature poets and the reflection to poetry of these professions (15. and 16. century)
- Tez No: 581423
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezin amacı, Klâsik Türk Şiiri'nde, eser-müessir ilişkisi bağlamında, 15. ve 16. yüzyıllarda yaşamış şairlerin gerçek mesleklerinin şiirlerinde yansımalarını ortaya koymaktır. Çalışma için ilk olarak 16. yüzyılda yazılmış tezkireler taranmış, meslekleri hakkında bilgi verilen şairler belirlenmiştir. Daha sonra meslekler ve dolayısıyla meslek sahibi şairler, Osmanlı'da bürokrasi ve esnaf-zanaatkâr sınıfına göre gruplandırılmıştır. Son olarak da şairlerin şiirlerinde meslekleriyle bağlantılı olduğu tespit edilen şiirler açıklanmıştır. Sonuç itibariyle şairlerin şiirlerinde gerçek mesleklerine ait birçok meslekî unsura yer verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the reflections of the real professions of poets who lived in 15th and 16th centuries in the context of work-writer in classical Turkish poetry. For the study, tezkires are scanned the first written in the 16 th centuries and poets informed about their professions have been identified. Then, professions and thus poets who are professionals are grouped according to bureucracy and craftsmen-craftsmen class in Ottoman Empire. Finally, poems determined to be related to their profession in poets' poems are explained. As a result, it is determined many Professional elements belonging to their real occupaitons in poets' poems.