Özel zit yapı sığırcılık işletmesine ait siyah alaca ırkı sığırlarda süt veriminde fenotipik, genetik ve çevresel yönelimler
Phenotypic, genetic and environmental trends in milk yield in holstein breeds at the private zit construction of cattle farm
- Tez No: 581464
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, ZİT Yapı Sığırcılık İşletmesine ait Siyah Alaca ırkı sığırlarda 305 günlük süt verimindeki genotipik, fenotipik ve çevresel yönelim değerlerinin tahmini amaçlanmıştır. Bu amaçla 2012-2014 yıllarına ait 98 baş ineğin 237 laktasyon kaydı değerlendirilmiştir. Kalıtım derecesi ve damızlık değer tahmininde Wombat programı kullanılmıştır. Fenotipik, genotipik ve çevre faktörleri ve yönelimin belirlenmesinde ise SPSS programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre¸ ortalama laktasyon süresi 413±7 gün; yıllık ortalama süt verimi 11817±217 kg ve düzeltilmiş 305 gün laktasyon süt verimi ise 10415±220 kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to estimate genotypic, phenotypic and environmental trend values of 305 days milk yield in Holstein breed cattle belonging to ZIT construction cattle farm. For this purpose, 237 lactation records of 98 cows from 2012-2015 were evaluated. Wombat program was used to estimate heritability and breeding value. SPSS program was used to determine phenotypic, genotypic and environmental factors and trends. In this study, the mean lactation time was 413 ± 7 days; The average annual milk yield was 11817 ± 217 kg and corrected 305 days lactation milk yield was calculated as 10415 ± 220 kg.