Bilgisayarda transformatör tasarımı için program geliştirilmesi
- Tez No: 58147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada, transformatör tasarımında kullanılmak üzere gerekli teorik bilgiler ve örnekler verilmiş ve bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Hazırlanan program bir fazlı çekirdek tipi trafolar, bir fazlı mantel tipi ototrafolar, mantel tipi üç sekonder gerilimli trafolar ve üç fazlı (Yy6) trafo tasarımlarında kullanılabilmektedir. Program PC'de TURBO PASCAL diliyle yazılmış, WINDOWS 3.1 ortamında çalışmaktadır. Bu program sayesinde trafo tasarımı kolaylaşmakta, tekrarlı hesaplamalar doğru olarak çok kısa sürede yapılabilmektedir. Bu çalışmanın trafo tasarım projelerinde önemli bir yer alması beklenmektedir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a computer program has been developed to employ in the transformer design. The program handles design calculations for one-phase core type transformers, one-phase mantel type ototransformers, mantel type transformers with three seconder voltages, and three-phase (Yy6) transformers. The program is written in TURBO PASCAL and runs in WINDOWS 3.1 environment on a PC. This computer program makes the transformer design easier, and performs the trial-and-error type calculations accurately and faster. It is expected to facilitate the transformer design procjects and become an important design tool. VII