Gear tooth optimization for nonstandard cylindirical internal and external aerospace gear pairs
Havacılıkta kullanılan standart dışı silindirik iç ve dış dişli çiftlerinde diş optimizasyonu
  1. Tez No: 581476
  2. Yazar: ORHAN NURİ KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Havacılık dişlileri taşlama yöntemi ile üretilir ve dişli kol-fener dişli gibi geleneksel yöntemlerle üretilen dişlilerin aksine herhangi bir istenen diş üstü dairesi yarıçapına ve diş dibi dairesi yarıçapına sahip olabilir. Bu çalışmada havacılıkta kullanılan helisel iç ve dış dişli çiftlerinin profil optimizasyonu, eğilme gerilimi, temas gerilimi ve sürtme aşınması limitasyonları yapılmıştır. Havacılık dişlileri ayrıca standart dışı modül, basınç açısı ve helis açısına sahiplerdir. Döndüren ve döndürülen dişlilerin diş sayıları, normal modül, helis açısı, basınç açısı, pinyon profil kaydırma katsayısı, dişli merkezleri arası mesafe, döndüren dişli diş dibi dairesi yarıçapı, dönen dişli diş dibi dairesi yarıçapı, döndüren dişli diş üstü dairesi yarıçapı ve döndürülen dişlinin diş üstü dairesi yarıçapı optimize edilmesi gereken tasarım parametreleri olarak alınmıştır. İhtimal dahilindeki bütün dişli çiftleri temas gerilimi, eğilme gerilimi, sürtünme aşınması sıcaklığı, tiff aralığı, diş üstü kalınlığı, diş kökü yarıçapı ve diş üstü aralığı limitasyonları incelenmiştir. AGMA 908–B89 standardı temas gerilimi geometri faktörü hesaplamasında kullanılır. AGMA 2001-D04 standardı eğilme ve temas gerilimi hesabı için kullanılır. Yuvarlatılmış dişli kökü hesabı silindirik dişliler için yapılır. Eğilme gerilimi geometri faktörü hesabı yuvarlatılmış dişli köküne sahip silindirik dişliler için yapılır. AGMA 925 standardı sürtünme aşınması sıcaklığı hesabında kullanılır. Analitik metot MATLAB programında kodlamalar geliştirilerek düzenlenmiştir. Bütün sonuçlar KISSOFT ticari yazılımı ile karşılaştırılmıştır ve KISSOFT programının dişli kökü hesabında enine düzlemi kullandığı ve dişli boşluğunun eğilme gerilimi geometri faktörü hesabı üzerindeki etkisini ihmal ettiği gözlemlenmiştir. Minimum dişli merkezleri arası mesafe optimizasyonu bir hava aracının ağırlığını azaltmak için önemli bir role sahiptir. Minimum ağırlık tasarım çözümleri minimum dişli merkezleri arası mesafe optimizasyonu yapılarak elde edilir.
Özet (Çeviri)
Aerospace gears are produced by grinding method and can have arbitrary addendum circle and dedendum circle radii and rounded gear root as opposite to the gears produced by traditional method such as rack and pinion generation method. The aerospace gears have also nonstandard module, pressure angle and helix angle. In this study, helical external and internal aerospace gear pairs are optimized by considering bending stress, contact stress and scuffing limitations. Pinion and gear number of teeth, normal module, helix angle, pressure angle, pinion shifting coefficient, center distance, pinion addendum radius, gear addendum radius, pinion dedendum radius and gear dedendum radius are taken into consideration as the design parameters which are to be optimized. Pinion and gear rotational speeds, input power, Young Modulus and Poisson ratios of the pinion and gear material, Contact and Bending strength of the gear material are taken as input parameters. All the possible gear pairs are considered in terms of contact stress, bending stress, scuffing temperature, tiff clearance, top land thickness, root form radius and tip clearance limitations. AGMA 908-B89 is used for evaluating the contact stress geometry factor. AGMA 2001-D04 is used for evaluating the bending and contact stress. The rounded gear root evaluation is conducted for cylindrical gear pairs. The bending stress geometry factor is implemented for gear pairs which have rounded gear root. AGMA 925 is used for evaluating the flash temperature and scuffing evaluations. The analytical method is conducted in MATLAB. All the obtained results are compared with KISSOFT commercial tool and it is observed that KISSOFT uses only the transverse plane in the gear root evaluation and does not consider the backlash effect on the bending stress geometry factor evaluation. The minimum center distance optimization has a crucial role in aerospace applications to decrease the weight of an air vehicle. The minimum weight design solutions are obtained by using the minimum center distance optimization.