Yerel yönetimlerin göçmenlere yönelik politikaları, İstanbul Sultanbeyli Belediyesi örneği
Immigration policies of local governments, The case of Istanbul Sultanbeyli
- Tez No: 581479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN AKDURAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tezin ana konusunu 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı sonrası, belediyelerin Türkiye'ye sığınan Suriyeliler ve onlara yönelik hizmetlerini nasıl kurumsallaştırdıkları oluşturmaktadır. Bu doğrultuda tezin kavramsal çerçevesini oluşturmak üzere yerel yönetimlerin ve sosyal belediyeciliğin tarihsel gelişiminin dünyada ve Türkiye'de nasıl gerçekleştiği, göçmenlere yönelik politikalara da değinilerek tartışılmıştır. Ardından Türkiye yasal mevzuatında göç konusu içerisinde yerel yönetim ve belediyelerin yeri incelenmiştir. Sonrasında Türkiye'de en fazla Suriyeli yerleşiğin bulunduğu ilk beş ildeki 5 büyükşehir ve 91 ilçe belediyesi ile bilgi edinme başvurusu, elektronik posta veya telefon yolu ile iletişime geçilmiş ve Suriyelilere yönelik faaliyetlerini nasıl kurumsallaştırdıkları araştırılmıştır. İletişime geçilen belediyelerin çok büyük bir kısmının Suriyelilere yönelik hizmetlerinin bulunmadığı, hizmet sunan belediyelerin de bu hizmetleri kurumsallaştırmakta bazı sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu noktada Suriyelilere yönelik hizmetlerini bir dernek kurarak gerçekleştiren ve bu açıdan da farklı bir örnek teşkil eden Sultanbeyli Belediyesi çalışmanın odaklandığı bölge olmuştur. Belediye'nin dernek aracılığı ile sağladığı hizmeti kurumsallaştırma öyküleri belediye yetkilileri ile görüşülerek ve dernek tarafından sağlanan belgeler incelenerek ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the policies provided by municipalities and how municipalities institutionalize those policies that are towards Syrians who migrated to Turkey after the Civil War which started in 2011. In this regard, the historical development of local governments was examined and later Turkey's immigration legislation discussed. In order to examine how Turkish municipalities institutionalize their policies towards Syrian residents, municipalities of the five selected provinces in Turkey which have the most number of Syrians were contacted via phone and e-mail. It was seen that most of the municipalities do not have any policies towards Syrian residents at all and the ones that provide services for Syrians, come across some problems about institutionalizing these services. In this case, as an outstanding example, Sultanbeyli Municipality established an organization for Syrian residents to provide services outside of municipal institutions via the organization.