Çelik yapılarda diyafram ve yük aktarma elemanlarının tasarımı
Design of diaphragm and load transfer elements in steel structures
  1. Tez No: 581478
  2. Yazar: OZAN DURSUN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma kapsamında 9 katlı rijit diyaframa sahip bir yapının ASCE 7-16 hükümlerince belirlenmiş diyafram tasarım kuvvetleriyle, katlara tatbik edilen eşdeğer deprem yükleri mukayese edilmiş ve diyafram analizi yapılmıştır. Diyafram analizinin sonuçlarından diyafram gövdesinin maruz kaldığı kesme gerilmeleri, diyafram başlıklarının ve dikmelerin maruz kaldığı eksenel yükler belirlenmiştir. Belirlenen bu eksenel yüklere göre dikme tasarımını yöneten etki belirlenmiş ve bu etkiye göre bir kesit seçilmiş ve bağlantıları yapılmıştır. Seçilen kesitin P-M kapasite diyagramı ve kesit tasarımını yöneten etkileşim diyagramı tüm katlar ve tüm dikmeleri kapsayacak şekilde çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, diaphragm design forces determined by the provisions of ASCE 7-16 and the equivalent earthquake load applied to the floors of a nine-storey building with a rigid diaphragm were compared and diaphragm analysis was performed. Shear stresses that subject to diaphragm web and axial load that subject to chord and collector were determined from results of the diaphragm analysis. According to the determined axial loads, the effect that govern the design of collector was obtained and according this effect the cross-section and connections were obtained. The P-M capacity of the selected section and the interaction diagram that govern the section design were created.