Analysis of deep drawing process by using hypo- and hyperelastic based plasticity models
Derin çekme işleminin hipo- ve hiperelastik temelli plastisite modelleri kullanılarak analizi
- Tez No: 581484
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir sac malzemenin şekillendirilebilirliğinin önceden kestirilebilmesi arzu edilen sonuçların deneme üretimi sayısını en aza indirilerek elde edilmesini sağlar. Bu durum malzemenin davranışını doğru bir şekilde ifade eden bir bünye modeli ile elde edilebilir. Bu tezde, farklı şekilde geliştirilen iki bünye modeli; hipoelastik ve hiperelastik bazlı plastisite modelleri karşılaştırılmıştır. İki temel formülasyon için de, gerilme-gerinim denklemleri lineer olmayan izotropik pekleşme, lineer olmayan kinematik pekleşme ve lineer olmayan birleşik izotropik ve kinematik pekleşme için elde edilerek toplamda altı farklı model oluşturulmuştur. Bütün modellerde von Mises akma kriteri kullanılmıştır ve modeller kullanıcı malzeme altprogramı aracılığı ile ticari bir sonlu elemanlar programına eklenmiştir. Karşılaştırma silindirik, kare ve yarı küresel olmak üzere üç farklı derin çekme işleminin simüle edilmesi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Estimation of formability is important for sheet metal forming in order to get desired results with minimum amount of experiments. This can be achieved by having a proper constitutive model for the material that can estimate the behavior accurately. In the context of this thesis, two inherently different type of constitutive models, namely hypoelastic and hyperelastic based plasticity models are compared. For both formulations, three different stress-strain relations were created having non-linear isotropic hardening, non-linear kinematic hardening and a combined non-linear isotropic and kinematic hardening adding up to total of six material models. Von Mises Yield criterion was utilized in all six of these models and they were implemented to a commercial finite element program as user material subroutine. Comparison is made by three different deep drawing simulations which are cylindrical, square and round bottom cup drawings.