Türkiye'de teknoloji ve istihdam ilişkisi
The relationship between technology and employment in Turkey
  1. Tez No: 581518
  2. Yazar: SELEN GÜLALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Teknolojik gelişme verimlilik artışı, bilgi yayılımı, eğitim düzeyi, yabancı yatırımlar ve yeni üretim yöntemleri vasıtasıyla ekonomik büyümenin temel bir belirleyicisidir. Bu süreç aynı zamanda istihdamın yapısını ve niteliklerini de etkilemektedir. Bu bağlamda teknoloji, işgücü piyasasında yapısal değişime ve piyasada ihtiyaç duyulan becerilerin dönüşümüne yol açmaktadır. Literatürde teknolojinin işgücü piyasasına etkisi oldukça tartışmalıdır. Bazı araştırmacılar teknolojik gelişmenin işgücü talebini azalttığını ve işsizlik oranlarını artırdığını öne sürmektedir. Diğerleri ise teknolojik ilerlemelerin yeni işler oluşturarak ve istihdam fırsatlarını artırarak piyasayı genişlettiği görüşünü savunmaktadır. Bu çalışmada, teknolojinin istihdam üzerindeki etkileri Türkiye ve dünya ekonomileri açısından karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, Türkiye'de Ar-Ge faaliyetlerine ayrılan kaynaklar oldukça sınırlıdır. Bu durum beceri yoğun istihdam olanaklarını daraltmaktadır. Bununla birlikte Türkiye'de yüksek vasıflı işgücünün işsizlik oranı da oldukça yüksektir. Çalışmanın diğer sonuçları, Türkiye'de Ar-Ge için gerekli insan kaynaklarının yetersiz olduğunu ve girişimlerin yenilik faaliyetlerinin çalışan sayısı ile pozitif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ülkeler bakımından ise gelişmişlik düzeyi arttıkça yenilik kapasitesi de artmaktadır. Ayrıca sonuçlar, teknolojik ilerlemelerin düşük gelirli ülkelerde işsizlik oranında artışa ancak yüksek gelirli ülkelerde işsizlik oranında azalışa yol açtığını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Technological development is a key determinant of economic growth through increasing efficiency, information dissemination, educational attainment, foreign investments and new production methods. This process also affects the structure and qualifications of employment. In this context, technology leads to structural change in the labor market and transformation of the skills required in the market. The effect of technology on the labor market is highly controversial in the literature. Some scholars argue that technological development reduces labor demand and increases unemployment rates. Others advocate that technological advances expand the market by creating new jobs as well as increasing employment opportunities. In this study, the effects of technology on employment have been investigated as compared in terms of Turkey and the world economies. According to the results of the study, the resources allocated to R&D activities in Turkey are highly limited. This situation narrows down the skill-intensive employment opportunities. However, the unemployment rate of high-skilled labor in Turkey is quite high as well. Other results of the study show that in Turkey human resources required for R&D are insufficient and the innovation activities of the enterprises are positively related to the number of employees. For the countries, as the level of development increases innovation capacity also increases. The results also indicate that technological advances lead to an increase in the unemployment rate in the low-income countries but a decrease in the unemployment rate in the high-income countries.