Konutlarda doğalgaza geçiş ve ortaya çıkabilecek sorunlar
  1. Tez No: 58153
  2. Yazar: M.KEMAL BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. HİKMET KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Doğal gaz birincil enerji kaynaklarından biridir ve milyonlarca senede yeraltındaki bitki, fosil ve mikroorganizmaların yer tabakaları altında kalarak havasız bir ortamda parçalanarak gaz haline gelmesinden oluşmuştur. Tabiatta iki ortamda bulunur; Petrol rezervlerinde ham petrol içinde, yüksek basınç ve sıcaklık altında çözülmüş olarak veya çözülmemiş olarak. Doğalgaz yeraltından çıkarıldıktan sonra işlenir konuma sokulur. Doğal gaz bir bileşik üründür ve değişik kalori değerindeki gazların birleşmesinden meydana gelir. Metan gazi % 81 üstünde bir değerde olan ana gaz girdisidir. İçerdiği maddelere göre çok değişik alanlarda kullanılmaktadır. Doğal gazın, hava kirliliği yapmaması, üretimde ürünün kalitesini bozmaması kömür ve fuel-oile göre kalori değerinin yüksek olması ve ısı ayarının sürekli kontrol altında tutulabilmesi ve bunun yanında dünyanın bir çok yerinde çıkması, geniş çapta rezerzvlerin bulunması bakımından son zamanlarda bilhassa Avrupa'da kullanımı önemli ölçüde artmıştır. 1980'li yıllarda dünyanın % 40 rezervine sahip Rusya'nın Avrupa'ya tümü ile doğal gazı getirip satması ile bütün Avrupa ülkeleri birbirlerine bir gaz bağı ile bağlanmışlardır. Bu nedenle bu çalışmada konutlarda doğal gaza geçiş ve ortaya çıkabilecek sorunlar ele alınmıştır. Bu çalışmada boru iç tesisatı projelendirmesi yapılmıştır. Bu projelendirme ek'te gösterilmiştir. Bu çalışmada doğalgaz dönüşümü sırasında ortaya çıkabilecek sorunlar; kazan dönüşümünde, baca adaptasyonundan, havalandırma sisteminde, elektrik sisteminde saptanmış ve çözüm yollan anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Natural gas is one of the primary energy sources. For million years plants, fossils, microorganisms have remained underground and they have become gas in the atmosphere without air. It takes place in two forms in nature. It can be found in crude oil reserves. It exists in the form of solved or unsolved under high pressure and temperature.After it is pumped out, it is pused. The natural gas is a compound material consisting of different gases having have different calori levels. The metane is a main compenent presentsat a level of % 81. According to the substances that contain it is used in very different areas. Natural gas doesn't cause air pollution and doesn't decrease the quality of the products in production and its calori value is more than coal and fueloil. Also the heat degree can be kept continuously. At the same time it can be found easily in many parts of the world, its reserves can be found so wide. Because of all these reasons the use of natural gas, especially in Europe, has been increasing. In 1980's the Russia which has % 40 portion of reserve of the world introduced and marked the natural gas to the whole Europe. Thus all Europe countries were connected eachother with the natural gas net. In this study inner pipe installation project is made. This projekt is shawn in appendix. In this study problems that can appear in natural gas transformation (problems at boiler transformation, at chimney adaptation, at air pollution system, at electrical system ) are judged and sollutions are explained.