Biyogaz üretim sistemi tasarımı ve uygulaması
Biyogas production system project and to apply
  1. Tez No: 58154
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KERİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışma ile alternatif enerji kaynaklarının en önemlilerinden birisi olan biyogazın üretimi konusunda çalışılmıştır. Bu ünitenin tasarımı diğer ünitelere göre daha pratik, daha ekonomik ve daha kullanışlıdır. Bu çalışma ile kırsal alanda yaşayan ve ekonomik durumları iyi olmayan vatandaşlarımıza veya herhangi bir nedenle modern yaşamın gereği olan enerjiyi yeterince kullanamayan vatandaşlar ucuz, kolay, pratik enerji sağlanması amaçlanmıştır. Bu tasarlanan ünitenin boyutlarım genişletmek suretiyle köy ve şehir düzeyinde uygulamakta mümkündür. Bu ünitede her türlü hayvan atıkları ve bitki arıklan kullanılabilir. Burada oluşan gaz doğal gazın kullanıldığı her yerde küçük ayarlamalar yapmak suretiyle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, biyogas production is given which is the most important alternative energy source. The project of this plant is more practical, economical and usable. İn this project, the main aim cheaper and easier eneryg production in country district and using by poor people so better living conditions will be supplied to the villagers. By expanding this biyogas plants, large application will be possible in village and town. Every kind of animal dung and, plant can be used in this biyogas plant. The gas which is produced in this plant can be used as a natural gas.