Bariyatrik cerrahinin hastaların yaşam kalitesi, benlik saygısı ve beden imajı üzerine etkisi
The effect of bariatric surgery on quality of life, self esteem and body image
- Tez No: 581541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışma bariyatrik cerrahinin hastaların yaşam kalitesi, benlik saygısı ve beden imajı üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırma evrenini 31 Ocak- 30 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul ili Avrupa yakasında hizmet veren bir hastaneye başvuran bariyatrik girişim geçirmiş hastalar, örneklemini ise araştırma kriterlerini kapsayan, araştırmanın amacı açıklanarak bilgilendirildikten sonra araştırmayı kabul eden 164 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Vücut Algısı Ölçeği”ve“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanıldı. Veriler örnekleme alınma kriterlerini karşılayan hastalar ile ameliyattan bir gün önce ve ameliyattan 3 ay sonraki kontrollere geldiklerinde iki defa yüz yüze görüşülerek toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 paket programı ile tanımlayıcı istatistiksel yöntem olarak (sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma) kullanıldı. Bu yöntemlerin yanı sıra t-testi, Tek Yönlü (One Way) Anova testi ve post hoc analiz olarak Scheffe testi kullanıldı. Hastaların %68,9'unun kadın, %33,5'inin 41-50 yaş arasında, %52,4'ünün eğitim düzeyinin lise ve üzeri, %62,2'sinin evli, %91,5'inin morbid obez olduğu belirlendi. Hastaların ameliyat öncesi yaşam kalitesi, benlik saygısı, beden imajı ölçek puanları ortalamaları ile ameliyat sonrası puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu saptandı (p=
Özet (Çeviri)
This study was established as descriptive and cross-sectional in order to define the effects of bariatric surgery on patients' quality of life, self-esteem and their body image. The population of the study consisted of bariatric patients who applied to an hospital in the European side of Istanbul between 31 January and 30 May 2019, and the sample consisted of 164 patients, who included the study criteria and explained the purpose of the study and accepted the study.“Patient Information Form”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”,“Body Perception Scale ”, and“ SF-36 Quality of Life Scale”were used for data collection. The data were collected by face-to-face interviews twice when the patients met the sampling criteria and they came to the controls one day before and 3 months after the operation. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 was used as the descriptive statistical method (number, percentage, mean and standard deviation). In addition to these methods, t-test, (One Way) Anova test and Scheffe test; as a post-hoc analysis; were used. It was determined that;68.9% of the patients were female, 33.5% were between 41-50 years of age, 52.4% were high school and above, 62.2% were married, 91.5% were morbidly obese. There was a significant difference between preoperative quality of life, self-esteem, body image scale scores and postoperative mean scores (p =