Bariatrik cerrahi uygulanan hastaların memnuniyetlerinin, klinik ve laboratuvar verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the satisfaction, clinical and laboratory data of patients WHO were performed bariatric surgery
  1. Tez No: 778984
  2. Yazar: ŞEREF ENES KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMEDDİN KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Obezite, dünyada yaygınlaşan bazı toplumlarda daha yüksek oranlara ulaşan ciddi bir sağlık problemidir. Son dönemlerde prevalansı ciddi derecede artış göstermiştir. Obezitede tedavi seçeneklerini diyet, egzersiz, medikal tedavi ve cevap alınamayan durumlarda bariatrik cerrahi tedaviye oluşturmaktadır. Obezite tedavisinde kullanılan bariatrik cerrahi yöntemleri kısa vadede kilo kaybı sağlasalar da ameliyat sonrası dönemlerde bu kilo kaybını kalıcı olarak sürdürmekte zorlanıldığı görülmektedir. Bu çalışmada, yeniden kilo alımı ile ilişkili olabilecek yeme bağımlılığı, depresyon, OSAS, kişinin beden imajı ve benlik saygısı gibi faktörleri incelemek ve hastaların cerrahi sonrası yaşam kalitelerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem ve gereç: Çalışmaya bariatrik cerrahi geçirmiş, çalışma kriterlerine uyan 200 tane katılımcı dahil edildi. Bunlardan 175'i erkek 25'i kadındı. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, cerrahi işlem üzerinden geçen süreler, yapılan cerrahi işlemin tipi, cerrahi öncesi kilo, cerrahi sonrası ulaşılan en düşük kilo ve güncel kiloları not edildi. Sonrasında hastalara yeme bağımlılığı açısından Modifiye Yale Yeme Bağımlılığı Anketi, OSAS açısından STOP BANG anketi, yaşam kalitesi açısından SF-36 anketi, depresyon açısından PHQ-9 anketi, beden algısı ve benlik saygısı açısından MBSRQ anketi yapıldı. Bunların cerrahi sonrası yeniden kilo alımı ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan katılımcılardan cerrahi sonrası tekrar kilo alan (n=93) ve almayanların (n=107) sosyodemografik verileri, eşlik eden kronik hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Operasyon tipi açısından karşılaştırıldığında, Sleeve Gastrektomi olan hastaların Gastrik Bypass olanlara göre kilo alma riskinin 2,16 kat arttırdığı belirlenmiştir. Operasyon sonrası geçen her 1 yılın kilo alma riskini 2,15 kat arttırdığı belirlenmiştir. OSAS değerlendirme ölçütüne göre yüksek riskli olan hastaların, düşük riskli OSAS'lı hastalara göre 3,96 kat fazla; değerlendirme ölçütüne göre orta riskli OSAS'lı hastaların ise yine düşük riskli OSAS' lı hastalara göre kilo alma riskinin 3,32 kat fazla olduğu belirlenmiştir. SF-36 yaşam kalitesi ölçeğinin alt boyutları olan ağrı ve genel sağlık algısı ölçeklerinden elde edilen medyan ölçek puanlarına göre de gruplar arasında farklılık bulunmamaktadır (p=0,246 ve p=0,113). Buna karşın, kilo alımı gözlenmeyen hastaların oluşturduğu grupta fiziksel rol güçlüğü ölçeğinden elde edilen ortalama ölçek puanının daha yüksek olduğu görülmektedir (p=0,007). Kilo alımı gözlenmeyen hasta grubunun ortalama ölçek puanı 81,54, kilo alımı gözlenen hasta grubunun ortalama ölçek puanı ise 68,82 olarak belirlenmiştir.Kilo alımı gözlenen hasta grubunda SF-36 ölçeğinin alt boyutu olan emosyonel rol güçlüğü ölçeğinden elde edilen ölçek puanının daha yüksek olduğu görülmektedir (p=0,011). Kilo alımı gözlenen hasta grubunun ortalama ölçek puanı 81,24, kilo alımı gözlenen hasta grubunun ortalama ölçek puanı ise 77,88 olarak belirlenmiştir. Kilo alımı gözlenmeyen hasta grubunda SF-36 ölçeğinin alt boyutu olan sosyal işlevsellik ölçeğinden elde edilen medyan ölçek puanının daha yüksek olduğu görülmektedir (p=0,007). Kilo alımı gözlenmeyen hasta grubunun medyan ölçek puanı 87,50 iken kilo alımı gözlenen hasta grubunda 75 olarak belirlenmiştir. Kilo alımı gözlenmeyen hasta grubunda beden imajı ve benlik saygısı ölçeği üzerinden elde edilen toplam puanın daha yüksek olduğu görülmektedir (p=0,008). Kilo alımı gözlenmeyen hasta grubunun toplam ölçek puanına ait ortalama puan 190,72 ve kilo alımı gözlenen hasta grubunda ise 179,16 olarak belirlenmiştir. Yeme bağımlılığı ve depresyon ile yeniden kilo alımı arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Buna karşın beden algısı ve benlik saygısı ölçeği toplam puanı ile depresyon arasında ters yönlü anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is a serious health problem that reaches higher rates in some societies that have become widespread in the world. Its prevalence has increased significantly in recent years. Treatment options in obesity consist of diet, exercise, medical treatment and bariatric surgery in cases that do not respond. Although bariatric surgery methods used in the treatment of obesity provide weight loss in the short term, it is seen that it is difficult to maintain this weight loss permanently in the postoperative period. In this study, we aimed to examine factors such as food addiction, depression, OSAS, body image and self-esteem that may be associated with weight regain and to evaluate the patients' quality of life after surgery. Methods and materials: The study included 200 participants who had undergone bariatric surgery and met the study criteria. Of these, 175 were male and 25 were female. Anthropometric measurements of the participants, the duration of the surgical procedure, the type of surgical procedure performed, the preoperative weight, the lowest weight achieved after the surgery, and their current weight were noted. Afterwards, the Modified Yale Eating Addiction Questionnaire for food addiction, the STOP BANG questionnaire for OSAS, the SF-36 questionnaire for quality of life, the PHQ-9 questionnaire for depression, and the MBSRQ questionnaire for body image and self-esteem were administered to the patients. Their relationship with post-surgical weight regain was evaluated. Findings: No significant difference was found between the sociodemographic data of the participants in our study, their accompanying chronic diseases and the drugs they used, and weight regain after surgery. It was determined that the patients with the operation type Sleeve Gastrectomy increased the risk of weight gain by 2.16 times compared to the patients with Gastric Bypass. It has been determined that an increase of 1 unit in the period after the operation increases the risk of weight gain by 2.15 times. According to the OSAS evaluation criterion, patients with high risk were 3.96 times more likely than patients with low risk OSAS; According to the evaluation criteria, it was determined that the risk of weight gain was 3.32 times higher in patients with moderate risk OSAS compared to patients with low risk OSAS. There was no difference between the groups according to the median scale scores obtained from the pain and general health perception scales, which are the sub-dimensions of the SF-36 quality of life scale (p=0.246 and p=0.113). On the other hand, it was observed that the mean scale score obtained from the physical role difficulty scale was higher in the group of patients without weight gain (p=0.007). The mean scale score of the patient group without weight gain was 81.54, and the mean scale score of the patient group with weight gain was 68.82. It is observed that the scale score obtained from the emotional role difficulty scale, which is a sub-dimension of the SF-36 scale, was higher in the patient group with weight gain (p=0.011). The mean scale score of the patient group with weight gain was 81.24, and the mean scale score of the patient group with weight gain was 77.88. It is observed that the median scale score obtained from the social functionality scale, which is a sub-dimension of the SF-36 scale, was higher in the patient group without weight gain (p=0.007). The median scale score of the patient group with no weight gain was 87.50, while it was 75 for the patient group with weight gain. It is seen that the total score obtained from the body image and self-esteem scale was higher in the patient group without weight gain (p=0.008). The mean score of the total scale score of the patient group with no weight gain was determined as 190.72 and 179.16 for the patient group with weight gain. No significant difference was found between food addiction and depression and weight regain. On the other hand, it was determined that there was a significant inverse relationship between the total score of the body image and self-esteem scale and depression.