Yetişkin kadınlarda yeme bozukluklarında dikotomi düşünce (DTEDS) ölçeğinin beslenme durumu ile ilişkisinin saptanması
Determination of the relationship between nutritional status and dichotomous thinking in eating disorders scale (DTEDS) in adult women
- Tez No: 581540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKYOL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplum Beslenmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yeme bozuklukları; yeme davranışları, ilişkili düşünceler, tutumlar ve duygular ile oluşan fizyolojik bozukluklardır. Dikotomik düşünme, aşırı yeme ve vücut ağırlığının artması ile ilişkilendirilmiştir. Buna dayanarak bu araştırmada, obez veya hafif şişman olan yetişkin kadınlarda Yeme Bozukluklarında Dikotomi Düşünce Ölçeği'nin (DTEDS) beslenme durumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gözlemsel araştırma türündeki bu çalışma Ankara ilinde Ocak 2018 – Temmuz 2019 tarihleri arasında yürütülmüş ve Beden Kütle İndeksi'ne (BKİ) göre hafif şişman veya obez olarak sınıflandırılan 110 kadını kapsamaktadır. Tanımlayıcı ve antropometrik bulgular ile birlikte bireylere Yeme Bozuklukları ile İlişkili Yeme Tutum Testi (YTT-26), Yale Besin Bağımlılığı Ölçeği ve Yeme Bozukluklarında Dikotomi Düşünce Ölçeği (DTEDS) uygulanmıştır. Ayrıca 30 bireye tekrar test yöntemi uygulanarak DTEDS ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmıştır. İstatiksel veriler, SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. P değeri 0,05'den küçük olması istatistiksel anlamlı kabul edilmiştir. DTEDS'nin Türkçe uyarlama çalışmasına göre geçerlilik (coefficient=0,075; t=0,940, p=0,355) ve güvenilirliği (cronbach alfa=0,808) uygun düzeyde bulunmuştur. Bireylerin yaş ortalaması 36,81±12,03 yıl olup, BKİ ortalama değeri 30,34±4,8 kg/m2'dir. BKİ sınıflamasına göre hafif şişman olan (25,5-29,9 kg/m2) 61 birey, obez olan (≥30,0 kg/m2) olan 49 birey bulunmaktadır. BKİ ile YALE skoru negatif yönlü korelasyon göstermektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Eating disorders are physiological disorders caused by eating behaviors, related thoughts, attitudes and emotions. Dichotomic thinking has been associated with excessive eating and increased body weight. The aim of this study was to evaluate the relationship between the Dichotomous Thinking in Eating Disorders (DTEDS) and nutritional status in obese or overweight adult women. This observational study was conducted between January 2018 and July 2019 in Ankara. The study included 110 women classified as overweight or obese according to the body mass index (BMI). A questionaire examining descriptive and anthropometric information along with Eating Disorders Associated Eating Attitude Test (EAT-26), Yale Food Addiction Scale and DTEDS were applied to participants. In addition, the Turkish validity and reliability study of the DTEDS scale was performed by re-testing method with 30 individuals. SPSS 23.0 program was used for statistical analysis. P value less than 0.05 was considered statistically significant. According to the Turkish version of the DTEDS, validity (coefficient = 0.075; t = 0.940, p = 0.355) and reliability (cronbach's alpha = 0.808) were appropriate. The mean age of the individuals was 36.81 ± 12.03 years and the mean BMI was 30,34±4,8 kg/m2. According to BMI classification, 61 individuals were overweight (25.5-29.9 kg/m2) and 49 individuals were obese (≥30.0 kg/m2). There was a negative correlation between BMI and eating addiction score (YALE) (p 0.05).