Gündem koyma ve saptama kuramı çerçevesinde sosyal medya'nın gündem belirlemedeki rolü: Ünlü isimlerin paylaşımlarının toplumsal gündem oluşturan örneklerine yönelik bir inceleme
The role of social media in agenda building in the framework of agenda- setting theory : An analysis of the examples of the share of celebrity endorsement forming social agenda
- Tez No: 581573
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BAŞOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gelişen iletişim teknolojileriyle birlikte insan hayatına giren birçok yenilikten birisi olan yeni medya, birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. İnsan hayatında gerçekleşen bu yeniliklerden bir tanesi olan sosyal medya ile insanların birbirleriyle iletişim şekli değişmiş, yeni ortamlarda yeni deneyimler kitlelerin kullanımına sunulmuştur. Kullanıcılara yeni deneyimler sunan sosyal medya ortamlarında insanlar bir konu hakkında duygu ve düşüncelerini belirtmekte, farklı insanlarla iletişim halinde kalarak gündemi ilgilendiren konular hakkında bilgi alışverişinde bulunmaktadırlar. Bu deneyim kullanıcıları gündem hakkında söz sahibi haline getirmiştir. Gündem, ister kamu ister politika ister medya gündemi olsun yaşanan bu değişikliklerden etkilenen bir alandır. Gündem belirleme konusunda ortaya çıkan yeni paydaşlar bu durumu destekler niteliktedir. Sosyal medyanın etkisiyle gündem belirlemede artık insanlar sadece kendilerine sunulan içeriği olduğu gibi kabul etmemekte; alternatif içeriklerle kendi haber listelerini oluşturabilmektedirler. Geleneksel medyanın aksine sosyal medya ortamlarında kullanıcılar içerikleri yönlendirebilmekte, gündem hakkında duygu ve düşüncelerini belirtmekte ve hatta bizzat gündemin oluşturulmasını sağlamaktadırlar. Gündem belirleme çalışmalarının sosyal medyaya kaymasıyla birlikte, gündem belirlemede yeni paydaşlar ortaya çıkmıştır. Gündem belirlemedeki bu yeni paydaşların sosyal medya açısından öneminin araştırılması gerekmektedir. Bu paydaşlardan biri de toplumda yer eden ünlü kişilerdir. Ünlü kişiler sosyal medya platformlarında yaptıkları paylaşımlarla toplumu etkileme potansiyeline sahiptir. Yaptıkları bu paylaşımlarla geniş bir kitleye ulaşabilmektedirler. Bu çalışmada ünlü isimlerin sosyal medya gündemlerinden nasıl etkilendiği ve sosyal medya gündemlerine nasıl katkıları olduğu, Twitter paylaşımları üzerinden incelenmiştir. Türkiye'nin en güvenilir ünlülerini seçen farklı üç araştırma ve en çok Twitter takipçi sayısına bakılarak seçilen, Uğur Dündar, Fatih Portakal, Cem Yılmaz, Ahmet Hakan ve Yılmaz Özdil'in 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi süresince yaptıkları paylaşımlar içerik analizi ile irdelenerek, Twitter'ın Trend Topic'leri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu bağlamda 21-27 Haziran 2019 tarihleri aralığında, seçilen ünlülerin Twitter üzerinden yaptıkları paylaşımlar depolanmış ve sonrasında içerik analizi yapılarak en çok geçen kelimeler elde edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda ünlü paylaşımları ile Trend Topic'ler arasında ortaya çıkartılmak istenen ilişki için yine aynı tarihler aralığında Twitter Trend Topic'ler elde edilmiştir. Elde edilen veriler grafikler ile aktarılmıştır. Araştırmadan ortaya çıkan sonuca göre; ünlü kişilerin paylaşımları Twitter'ın Trend Topic listesi ile anlamlı bir ilişki içerisindedir. Yine aynı şekilde, seçilen ünlüler Twitter'ın Trend Topic'leri ile ilgili paylaşımlarda bulunarak, Twitter gündemine katkı sağlamaktadır. Araştırmanın sonucu göstermiştir ki oluşturulan hipotezler nitel olarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Through developing communication technologies, new media, one of the many innovations that get into our lifes, has brought forward many novelties. One of these innovations is social media and it has changed the way how people communicate with each other. It has also provided new experiences in new settings for its users. Social media enviroments offer its users a new experience and in this new experience people express their feelings and thoughts about any topic during their communication with different people. They exchange information freely about the issues concerning today's agenda. This new experience makes users more powerful in determining the agenda. The agenda is an area that affected by the very changes that take place in public, politics or media domain. The case of new stakeholders active in agenda setting supports this new phenomenon. With the influence of social media, people do not readily accept the content offered to them as they can create their own news list with alternative contents. In stark contrast to traditional media, in social media users can direct content, express their feelings and thoughts about the agenda and even they can create the agenda itself. Shifting of agenda setting from traditional media to social media leads to emergence of new stakeholders in the process of agenda setting. The importance of these new agenda determining stakeholders with regards to social media needs to be investigated. Celebrities are one of those stakeholders. They have the potential to influence the society via their messages in social media. Their messages can reach to a wide audience. In this study, it is examined through Twitter posts, how celebrities are affected by social media trends and also how they influence social media trends. Uğur Dündar, Fatih Portakal, Cem Yılmaz, Ahmet Hakan and Yılmaz Özdil were selected according to three different polls determining 'most reliable celebrity' and Twitter followers number. The relation between their tweets during the 23 June 2019 İstanbul Metropolitan Municipality election and Twitter's Trend Topics in the same period were analyzed. In this context, the tweets of these celebrities between 21-27 June 2019 were collected and then most common words were obtained based on content analysis. Twitter Trend Topics of the same period were also collected so as to point out to the relationship between celebrity tweets and Trend Topics. The collected data were shown graphically. According to the result of this study, there is a meaningful relationship between celebrities' posts and Twitter's Trend Topics. Similarly, celebrities share content related with Twitter Trend Topics and contribute to the Twitter agenda. The results show that the study's hypotheses were qualitatively verified.