3',4'–Dihydroxyflavonolün sıçanlarda beyin iskemi reperfüzyonunda apoptozis, DNA hasarı ve TNF-a üzerine etkisi
The effect of 3',4'-Dihydroxyflavonol on apoptosis, DNA damage and TNF-a in brain ischaemia-reperfusion in rats
  1. Tez No: 581574
  2. Yazar: DERVİŞ DAŞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mevcut çalışmanın amacı 3',4'-dihydroxyflavonol'un sıçanlarda deneysel beyin iskemi-reperfüzyonunda apoptozis, DNA hasarı ve TNF-α düzeylerine olan etkisini belirlemekti. Çalışma Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezinden temin edilen ortalama olarak 350 gr ağırlığında olan 38 adet erkek Wistar-albino türü sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada deney grupları aşağıda belirtildiği şekilde oluşturuldu. 1-Sham; 2-İskemi-Reperfüzyon; Anestezi yapılan hayvanlarda karotid arterler ligasyon yapmak suretiyle 30 dakika (dk) iskemiyi takiben reperfüzyon (30 dakika) yapıldı 3-İskemi + Reperfüzyon + DiOHF; 4-İskemi + DiOHF (10 mg/kg) + Reperfüzyon grubu; 5-DiOHF + İskemi + Reperfüzyon grubu: İskemi-reperfüzyondan 30 dakika önce hayvanlara 10 mg/kg DiOHF periton içine uygulandı. Deney gruplarında uygulamaların bitiminde anestezi altındaki hayvanlardan kan örnekleri ve takiben servikal dislokasyonla öldürüldükten sonra beyin korteks dokuları alınarak analiz yapılıncaya kadar -80oC'de tutuldu. Frontal korteks dokusu kesitlerinde HE, TB boyamada dejeneratif hücre sayısı ile TUNEL pozitif hücre, kaspaz-3 pozitif hücre; plazma ve dokuda MDA, TNF-α, 8-OHdG düzeyleri artarken GSH düzeyleri önemli şekilde baskılandı. Ancak bu değerler iskemi ve reperfüzyonla birlikte DiOHF uygulaması ile önemli şekilde baskılandı. Çalışmanın sonuçları sıçanlara beyin iskemi-reperfüzyonunda artan apoptozis, TNF-α ve DNA hasarının DiOHF uygulamasıyla önemli bir şekilde baskılandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of present study was to determine the effect of 3',4'-dihydroxyflavonol on apoptosis, DNA damage and TNF-α experimental in brain ischaemia-reperfusion of rats. The study was performed at the Selçuk University Experimental Medicine Application and Research Center. Total of 38 Wistar-albino male rats were used. Experimental groups were designed as 1-Sham; 2-Ischaemia-reperfusion group which animals were anesthetized and carotid artery ligated for 30 minutes (ischaemia) and reperfused 30 minutes. 3-Ischaemia-reperfusion + DiOHF (10 mg/kg); 4- Ischaemia + DiOHF + reperfusion + (10 mg/kg); 5-DiOHF + Ischaemia-reperfusion: DiOHF was supplemented as 10 mg/kg by intraperitoneal 30 minutes before ischaemia-reperfusion. Following experimental applications, blood samples were taken from anesthetized rats. Then, animals were killed by cervical dislocation, brain tissue samples were taken and stored at -80 oC until analysis. In frontal cortex tissue sections, HE, TB staining for degenerative cell count, TUNEL positive cell, caspase-3 positive cell; plasma and tissue MDA, TNF-α, 8-OHdG levels were increased while GSH levels were significantly suppressed. However, these values were significantly suppressed by administration of DiOHF with ischemia and reperfusion. The results of the study show that increased apoptosis, TNF-α, and DNA damage in brain ischaemia-reperfusion in rats is significantly suppressed by DiOHF administration.