Bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde olan annelerin algıladıkları sosyal destek ile yaşadıkları ruhsal semptomlar arasındaki ilişki
The relationship between the psychological symptoms of mothers whose babies are in newborn intensive care unit and their perceived social support
  1. Tez No: 581579
  2. Yazar: DUYGU KAYNARPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde olan annelerin algıladıkları sosyal destek ile yaşadıkları ruhsal semptomlar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 12 Mart-16 Ağustos 2018 tarihleri arasında, bebeği Mersin Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde en az 24 saat yatan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 99 anne oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları uygulanmadan önce gerekli etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacılar tarafından ilgili literatür temel alınarak hazırlanan annelerin sosyo-demografik özelliklerini, doğum sonrası döneme ilişkin özelliklerini, yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki deneyimlerine ait özelliklerini ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerin özelliklerini belirlemeye yönelik kişisel bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Bunun yanında annelerin algıladıkları sosyal desteklerini belirlemeye yönelik“Çok Boyutlu AIgılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve yaşadıkları ruhsal semptomları belirlemeye yönelik“Kısa Semptom Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler kullanılarak değerlendirilmiştir. Sürekli iki değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”nin Cronbach alpha katsayısı .92;“Kısa Semptom Envanteri”anksiyete alt ölçeğinin Cronbach alpha katsayısı .90, depresyon alt ölçeğinin Cronbach alpha katsayısı .92, olumsuz benlik alt ölçeğinin Cronbach alpha katsayısı .90, somatizasyon alt ölçeğinin Cronbach alpha katsayısı .85 ve hostilite alt ölçeğinin Cronbach alpha katsayısı .78 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada annelerin“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”nden aldıkları puan ortalamasının 62,42±15,93 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out descriptive to determine the relationship between perceived social support and psychological symptoms of mothers whose babies are in the neonatal intensive care unit. The sample of the study consisted 99 mothers of whose babies stayed at Mersin University Hospital Newborn Intensive Care Unit at least 24 hours between March 12-August 16, 2018 and met the inclusion criteria in this research. Before the data collection tools were applied in the research, necessary ethics committee approval and institutional permission were obtained. The data of the research have been collected by using personal information form prepared by the researchers based on the related literature to determine the characteristics related to the postpartum period of the mothers, the characteristics of the mother experiences in the neonatal intensive care unit, and the characteristics of the infants in the neonatal intensive care. In addition,“the Multidimensional Scale of Social Support”to determine the perceived social support of mothers and“the Brief Symptom Inventory”were used to determine the mental symptoms they experienced. The data obtained were evaluated descriptive statistics. The Pearson Correlation Coefficient was used to determine the relationship between two continuous variables. In the study, The Cronbach alpha internal consistency coefficient of“the Multidimensional Scale of Perceived Social Support”was .92, The Cronbach alpha internal consistency of“the Brief Symptom Inventory”Anxiety Subscale was, .90, The Cronbach alpha internal consistency of Depression Subscale .92, The Cronbach alpha internal consistency of Negative Self-concept Subscale .90, The Cronbach alpha internal consistency of Somatisation Subscale was .85, The Cronbach alpha Hostility Subscale was .78. In the study it was found that the mean scores of“the Multidimensional Scale of Perceived Social Support”of the mothers were 62,42 ± 15,93. In addition it was determined that the mean scores of“the Brief Symptom Inventory”Anxiety Subscale of the mothers were 8,46 ± 9,19, the mean scores of the Depression subscale were 11,45 ± 10,70, the mean scores of the Negative Self- concept Subscale were7,08 ± 8,77, the mean scores of the Somatisation Subscale were 5,95 ± 6,08, and the mean scores of the Hostility Subscale were 5,20 ± 5,00.