Etlik piliçlerde çörek otu tohumu ve timokinonun karaciğerde Aflatoksin biyotransformasyonu üzerine etkilerinin immunohistokimyasal olarak araştırılması
Immunohistochemical investigation of effects of nigella sativa l. and thymoquinone on Aflatoxin biotransformation in liver in broilers
  1. Tez No: 581580
  2. Yazar: MEHMET BURAK ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORTATATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, broyler civcivlerde çörek otu tohumu (ÇÖT) ve bunun farmasötik olarak etkin maddesi kabul edilen uçucu yağ asiti timokinonun (TQ), aflatoksinin (AF) biyotransformasyon mekanizmaları ve detoksifikasyonu üzerine olan etkinlikleri, histopatolojik ve immunohistokimyasal (İHK) olarak moleküler düzeyde araştırıldı. Çalışmada, her bir grupta 20'şer adet 1 günlük broyler civciv bulunan 6 grup oluşturuldu; kontrol grubu (normal yem), AF grubu (2mg/kg aflatoksin), TQ grubu (300mg/kg timokinon), ÇÖT grubu (%5 çörek otu tohumu), AF+TQ grubu (2mg/kg aflatoksin+300mg/kg timokinon) ve AF+ÇÖT grubu (2mg/kg aflatoksin+%5 çörek otu tohumu) içeren yemlerle 28 gün süreyle beslendi. Deneme süresi sonunda her bir gruptan rastgele 10'ar adet broyler civciv seçilerek, AST, ALT, ALP, GGT, bilirubin, total protein ve total kolesterol ölçümleri için kan alındı. Çalışmada kullanılan hayvanların canlı ağırlıkları belirlendikten sonra sistemik nekropsileri yapılarak karaciğerin ağırlığı ve makroskobik bulgular kaydedildi. Histopatolojik ve immunohistokimyasal (AFB1-DNA adüktü, PXR, AhR, CAR, CYP1A1, CYP2A6, glutatyon, GSTA3) incelemeler için örnekler alınarak %10'luk tamponlu formaldehit solüsyonunda tespiti ve rutin doku takibi yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the activity of Nigella sativa L. seed (NS) and its pharmaceutically active substance volatile fatty acid thymoquinone (TQ) on the biotransformation and detoxification mechanisms of aflatoxin (AF) in broiler chicks were investigated by histopathological and immunohistochemical (IHC) technics as molecular level. Six groups of 20 broiler chicks at the age of 1 day were formed for the study; control group (normal feed); AF group (2mg/kg aflatoxin), TQ group (300mg/kg thymoquinone) NS group (%5 Nigella sativa L. seed), AF+TQ group (2mg/kg aflatoxin + 300mg/kg thymoquinone) and AF+NS group (2mg/kg aflatoxin + % 5 Nigella sativa L. seed) containing diets were fed for 28 days. At the end of the trial period, 10 broiler chicks were randomly selected from each group and blood was collected for AST, ALT, ALP, GGT, bilirubin, total protein, and total cholesterol measurements. After determining the live weights of each animal used in the study, systemic necropsies were performed and liver weight and macroscopic findings were recorded. Samples taken for histopathological and immunohistochemical examinations (AFB1-DNA adduct, PXR, AhR, CAR, CYP1A1, CYP2A6, glutathione, GSTA3) were fixed in 10% buffered formaldehyde solution and routine tissue processing was performed.