Bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde olan annelerin algıladıkları sosyal desteğin anksiyete ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of perceived social support on anxiety and anxiety levels of mothers whose babies are i̇n newborn intensive care unit
  1. Tez No: 709807
  2. Yazar: HANDAN ASATEKİN YAZGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) olan annelerin algıladıkları sosyal desteğin anksiyete düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tarzda yapıldı. Araştırmanın örneklemini Aralık 2020 – Eylül 2021 tarihleri arasında Muş Devlet Hastanesi YYBÜ'de bebeği yatan 100 anne oluşturdu. Araştırma verileri“Anne ve Bebek Bilgi Formu”,“Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (DKE, SKE)”,“Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”kullanılarak toplandı. Annelerin yaş ortalamasının“27,65±6,21”olduğu saptandı. Annelerin ÇBASDÖ ortalaması 53,05±18,76 bulundu. Annelerin ÇBASDÖ alt boyut puan ortalamalarına göre en çok aileden (21,97±6,87) destek aldıkları, DKE (45,94±12,73) ve SKE (48,63±8,76) puanlarına göre hafif kaygı yaşadıkları belirlendi. BAÖ (19,48±14,13) puanına göre annelerin orta düzeyde anksiyete yaşadığı bulundu. Annelerin sosyodemografik özelliklerinin, obstetrik özelliklerinin ve bebekleriyle ilgili özelliklerin ÇBASDÖ alt boyutlarını etkilediği saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and relationship-seeking fashion to examine the effect of perceived social support on anxiety levels of mothers whose babies are in the neonatal intensive care unit (NICU). The sample of the study consisted of 100 mothers whose babies were hospitalized in the Mus State Hospital NICU between December 2020 and September 2021. Research data were collected using the“Mother and Baby Information Form”,“State and Trait Anxiety Inventory (STAI)”,“Beck Anxiety Inventory (BAI)”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS)”. It was determined that the mean age of the mothers was“27.65±6.21”. The mean MSPSS of the mothers was 53.05±18.76. It was determined that the mothers received the most support from the family (21.97±6.87) according to the MSPSS sub-dimension score averages, and that they experienced mild anxiety according to the DPI (45.94±12.73) and SCI (48.63±8.76) scores. According to the BAI (19.48±14.13) score, the mothers were found to have moderate anxiety. It was determined that the sociodemographic characteristics of the mothers, their obstetric characteristics and the characteristics of their babies affected the MSPSS sub-dimensions.