Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde ekonomik bütünleşme
Economical integration of the Central Asia Turkish Republics
  1. Tez No: 581589
  2. Yazar: GALİP AFŞIN RAVANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCER ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde Ekonomik Bütünleşme konulu tezimiz de Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarıyla birlikte dünyayla bütünleşme çabalarında ne derece başarılı oldukları ve ne kadar yol katettiklerini hesaplamaya çalıştık. Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde Ekonomik Bütünleşme konulu tezimiz 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bütünleşme türleri açıklanmış, bütünleşmelerin ülke ekonomilerine olan etkileri ve bu konuda ki teorik çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise; küreselleşme kavramı tanımlanmış, tarihsel gelişimi incelenmiş ve küreselleşmenin kültürel, siyasal ve ekonomik boyutlarının ulusaşırı etkilerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise; liberal dünyanın etkisini giderek arttıran platformları olan uluslararası örgütlere yer verilmiştir. Özellikle Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin birlikte üye olduğu örgütlerin durumuna ve gelişmiş ülkelerin kurdukları örgütlere Orta Asya Türk Cumhuriyetleri açısından potansiyeli görebilmek adına yer verilmiştir. Ayrıca liberalleşmenin en önemli savunucularından olan Dünya Ticaret Örgütünün amaç ve maksatlarından bahsedilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise; korelasyon analizi, küreselleşme endeksi tanımlanmış ve endeksin hesaplanma yöntemi üzerinde durulmuştur. KOF Enstitüsünün (İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü, Zürih) endeksine göre 1991-2006 yılları arasında Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ülkelerinin genel, ekonomik, sosyal, siyasal endeksleri çıkartılmış ve bu ülkelerin ortalamaları alınarak Türk Dünyası Endeksi oluşturulmuştur. Bu endeks ile birlikte G/7 ve Dünya ortalamaları da hesaba katılarak birbirleriyle olan ilişkileri grafik ve korelasyon analizleriyle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to evaluate how the Central Asia Turkish Republics are succesful and if they have improvement while their attempts to integrate with the world after they gain their freedoms in this study named Economical Integration of the Central Asia Turkish Republics. The study themed Economical Integration of the Central Asia Turkish Republics consists 4 part. In the first chapter types of the integration is explained, the effects of integration to the country economies and theoretical studies about the subjects are discussed. In the second chapter; globalisation term is explained, it's historical improvement is analysed and the cultural, political and economical aspects' international effects are mentioned. In the third part; international organizations is discussed that have platforms which increasing the effects of the liberalistic world. Especially situations of organizations are discussed that Central Asia Turkish Republics have membership together and the organizations founded by develepod countries to observe the potential from the point of Central Asia Turkish Republics. Besides, aims and the goals of World Trade Organization is discussed that the important supporter of liberalization. In the fourth and last chapter; correlation analysis, globalization index is explained and the methodology of the evaluating index is emphasised. According to the KOF Institute (Sweden Federal Teknology Institute, Zurich) general, economical, social, political indexes of Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Turkmenistan, Tajikistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan are studied between the years 1991-2006 averages calculated and Turkish World index is set off. their relationships are explained with this index by counting the G/7 and World averages with graphic and correlation analyses.