Güney Batı Karadeniz'de küçük pisi balığı; Arnoglossus kessleri Schmidt, 1915'in (Bothidae) büyüme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the growth characteristics of Arnoglossus kessleri Schmidt, 1915 (Bothidae) in the Southwestern Black Sea
  1. Tez No: 581599
  2. Yazar: FARUK SONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUTLU GÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Arnoglossus kessleri türüne ait bazı biyolojik özellikler araştırılmıştır. A. kessleri türüne ait örnekler Kasım 2017-Ağustos 2018 tarihleri arasında Güneybatı Karadeniz (Sinop-İğneada)'den yakalanmıştır. Toplam 453 birey örneklenmiştir. Ortalama boy 5,75±0,68 cm ve ortalama ağırlık 1,97±0,66 g olarak ölçülmüştür. Dişi-erkek oranı ise 1/0,88'dir. Büyüme özelliklerinden yararlanılarak von Bertalanffy büyüme sabitleri L∞=10,94, W∞=11,86, k=0,228 ve t0=-0,77 olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi dişilerde W=0,013L2,8418, erkeklerde W=0,0117L2,8981 ve tüm örneklerde W=0,0124L2,8688 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological characteristics of Arnoglossus kessleri was investigated. A. kessleri were caught in Southwest Black Sea (Sinop-Iğneada) from November 2017 to August 2018. A total of 453 individuals were sampled. The mean length and weight were measured as 5.75±0.68 cm and 1.97±0.66 g, respectively. The overall ratio of females to males was 1/0.88. Von Bertalanffy growth constants were calculated by using growth characteristics (L∞=10.94, W∞=11.86, k=0.228 and t0=-0.77). The length-weight relation was calculated as W=0.013L2.8418 for females, W=0.0117L2.8981 for males and W=0.0124L2.8688 for all samples.