Tekstilde numara ölçümünde karşılaşılan hatalar ve giderme yöntemleri
  1. Tez No: 58161
  2. Yazar: İSMAİL TİYEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FİKRİ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
VI ÖZET Tekstilde iplik numarasının doğru olarak ölçülmesi, işletme içi ve işletmeler arası anlaşmazlıklara sebep olabildiğinden çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebeple“Tekstilde Numara Ölçümünde Karşılaşılabilecek Hatalar ve Giderme Yöntemleri”konulu bu projede iplik numarası ve ölçümü incelenerek, numara ölçümünde kullanılan iplik çıkrığı ve mekanik numara terazisi projesi ve imalatı yapılmıştır. Projede önce numaralandırma sistemleri, numara tayin metodları ve mevcut numara ölçüm cihazları incelenmiştir. Sonra numara ölçümünde karşılaşılan halalar ve bu halaların kaynakları incelenmiş ve bu hataların giderilme yöntemleri araştırılarak bazı çareler önerilmiştir. Daha sonra araştırma konusu iplik çıkrığı ve mekanik numara terazisinin projesi yapılarak imalat çalışmaları yapılmıştır. Bu cihazlar imal edildikten sonra doğruluklarını kontrol amacıyla 10 değişik iplikle test edilmiştir. Testlerde mukayese vasıtası olarak Trüsgerate iplik çıkrığı, Trüsgerate numara terazisi ve hassas elektronik terazi kullanılmıştır. Testlerden elde edilen verilere“SPSS for Windows”adlı istatistik programında“T-testi”uygulanmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde ise imal edilen cihazların Trüsgerate iplik çıkrığı ve numara terazisi kadar hassas ölçüm yapabildiği gözlenmiştir. Bu proje neticesinde bu cihazların Türkiye'de çok daha ucuza imal edilerek tekstil fabrika ve laboratuarlarında kullanılabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Since measuring the yarn count accurately in textile industry may cause disagreements inside an enterprise and interenterprises, it has tremendous importance in this field. So, in this project -Errors that can be faced in measuring yam count in textile and methods for elimination of these errors- yarn count and measuring have been studied and project and production of yarn reel and mechanical yarn count quadrant balance used in count measuring have been carried out. In this project, firstly counting systems, count determining methods and present count measuring devices have been studied. Then errors faced in count measuring and the reasons of tehese errors have been studied, the methods for elimination of these errors investigated and some solutions have been proposed. Later, project for yam reel and mechanical count balance which is the research subject has been done and production carried out. After the production of these devices, they were tested with ten various yarns for determining their accuracy, İn these experiments as comparison devices Triisgerate yarn reel, Triisgerate count balance and precision electronic balance have been used“T-test”in the statistical program which is called“SPSS for Windows”was applied to the data obtained from the tests. When the results were evaluated it was observed that the devices produced could make as price measurement as the Triisgerate yarn reel and count balance. As a result of this project it can be said that these devices can be produced much cheaper in Turkey and used in textile factories and laboratories.