Acil servise başvuran maksillofasiyal travmalı hastalarda nazal fraktür değerlendirilmesinde ultrasonografi ile konvansiyonel radyografinin sensitivite ve spesifitesinin karşılaştırılması
A comparison of sensitivity and specificity of ultrasonography and conventional radiography for the nasal fracture evaluation in patients with maxillofacial trauma who apply to emergency service
- Tez No: 581618
- Danışmanlar: UZMAN SERHAT AKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Acil Servise Başvuran Maksillofasiyal Travmalı Hastalarda Nazal Fraktür Değerlendirilmesinde Ultrasonografi İle Konvansiyonel Radyografinin Sensitivite Ve Spesifitesinin Karşılaştırılması Bahadır ÇAĞLAR İzmir Bozyaka Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, İzmir Giriş-Amaç Günümüzde ultrasonografinin acil servislerde kullanımı ve kullanım alanı giderek artmaktadır. Çalışmamızın amacı acil serviste nazal fraktürlerin değerlendirilmesinde konvansiyonel grafi ile yatakbaşı ultrasonografi kullanımının sensitivite ve spesifitesini karşılaştırmaktır. Method Prospektif çalışmada, acil servise başvuran maksillofasiyal travmalı hastalar değerlendirildi. Hastaların ultrasonografileri acil hekimi tarafından yatak başında yapıldı. Görüntüler hastanın nazal dorsumuna paralel olacak şekilde nazal dorsum üzeri ve her iki lateralden elde edildi. Hastaların nazal grafileri deneyimli radyoloji uzmanı tarafından kör olarak değerlendirildi. Ultrasonografi ve radyografi sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular 103 hasta çalışmaya dahil edildi. Ultrasonografinin nazal fraktür varlığını göstermedeki sensitivitesi %84,8 (95% CI 71.13% to 93.66% ), spesifitesi %93,0 (95% CI 83.00% to 98.05% ), pozitif prediktif değeri (PPV) %90,7 (95% CI 77.86% to 97.41% ), negatif prediktif değer (NPV) %88,3 (95% CI 77.43% to 95.18% ), kohen kappa katsayısı 0,783 saptanmıştır. Sonuç Acil servislerde nazal fraktürlerin değerlendirilmesinde ultrasonografi yüksek sensitivite ve spesifite gücü ile konvansiyonel grafiye alternatif yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
A Comparison of Sensitivity and Specificity of Ultrasonography and Conventional Radiography for the Nasal Fracture Evaluation in Patients with Maxillofacial Trauma Who Apply to Emergency Service Bahadır CAGLAR Izmir Bozyaka Training And Research Hospital, Izmir Introduction - Purpose The use of ultrasonography in emergency services and its area of use gradually increase in our day. The purpose of the present study is to compare the sensitivity and specificity of the conventional graphy and the use of bedside ultrasonography for the evaluation of nasal fractures in emergency service. Method The patients with maxillofacial trauma who applied to emergency service were evaluated in a prospective study. The ultrasonography scans of the patients were taken by the emergency physician at bedside. The images were obtained from both laterals and the nasal dorsum top in a way to be parallel with nasal dorsum of the patients. The nasal radiography scans of the patients were blindly evaluated by an experienced radiologist. The ultrasonography and radiography results were compared statistically. Results The study included 103 patients. In showing the presence of nasal fracture, the sensitivity of ultrasonography was determined to be 84.8% (95% CI 71.13% to 93.66%), its specificity to be 93.0% (95% CI 83.00% to 98.05%), its positive predictive value to be (PPV) 90.7% (95% CI 77.86% to 97.41%), its negative predictive value to be (NPV) 88.3% (95% CI 77.43% to 95.18%), and its Cohen' kappa coefficient to be 0,783. Conclusion Ultrasonography can be used as a method alternatively to the conventional radiography with high rates of sensitivity and specificity in the evaluation of nasal fractures in emergency services.