Analysis of wrinkling in deep drawing processes
Derin çekme işlemlerinde kırışma analizi
- Tez No: 581619
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sıkıştırma kararsızlığının neden olduğu kırışma, sac metal sekillendirme işlemlerinde yaygın olarak görülen hatalardan biridir. İyi yüzey kalitesinin gerektiği parçaların derin çekme işlemi ile üretiminde kırışmanın öngörülmesi ve önlenmesi önemlidir. Bu çalışmada, kare ve silindirik derin çekme işlemlerinde görülen buruşma von Mises, CPB06ex2, BBC2008-8p, BBC2008-16p, Hill'48 akma kriterleri ve izotropik, kinematik ve birleşik pekleşme modelleri kullanılarak elde edilen bünye denklemleri ile incelenmiştir. Sayısal analizler, BBC2008-8p, BBC2008-16p ve CPB06ex2 modelleri bir ticari sonlu elemanlar yazılımına kullanıcı malzeme altprogramı eklenerek gerçekleştirilmiştir. Analizlerde sac metal olarak 1 mm kalınlığındaki AA5042-H2 alüminyum alaşımı kullanılmıştır. Ayrıca, geliştirilen modellerin doğruluklarını değerlendirebilmek için literatürden elde edilen deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Analizler sonucunda modellerce belirlenen kırışıklık sayılarının deneysel sonuçlarla uyumlu olduğu gözlenmiştir. CPB06ex2 modeli, kırışıklık profili ve zımba kuvveti tespitinde diğer modellere göre deneylere daha yakın sonuçlar vermiştir. Ek olarak, kare plakalarının kullanıldığı derin çekme işlemlerinde, silindirik kap derin çekme işlemlerine kıyasla kırışıklığı önlemek için daha fazla baskı plakası kuvvetinin gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wrinkling, observed due to compressive instability, is one of the main failure modes in deep drawing processes. The prediction and prevention of wrinkles are critical for production of stamping parts which require good surface quality. In the current work, the occurrence of wrinkling in square and cylindrical cup deep drawing processes are investigated considering various constitutive models; formed by using CPB06ex2, Hill'48, BBC2008-8p, BBC2008-16p, and von Mises yield criterion with isotropic, kinematic and combined hardening. Numerical simulations were performed by implementing CPB06ex2, BBC2008-8p and BBC2008-16p models to a commercial finite element code through user subroutines. In the simulations, AA5042-H2 aluminum alloy with 1 mm thickness were employed. First a comparison is made between the predictions of the constitutive models and the experimental results of the previous works to evaluate the accuracy of the developed models. It was found that the predictions of all constitutive models for the number of wrinkles are in good agreement with experimental data. The CPB06ex2 model gives closer numerical results with experiments for the wrinkling profile and the punch force evolution comparing to the other models. Moreover, square cup drawing process needs higher blank holding forces to prevent wrinkling than cylindrical cup drawing at the same punch travel.