Düz camın temperlenmesinde temper parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of temper parameters in float glass tempering
  1. Tez No: 581621
  2. Yazar: SEFA GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde cam sektörü önemli bir yere sahiptir. Özellikle beyaz eşya sektöründe kullanılan camların kalite kriterleri oldukça yüksektir. Temper prosesi de beyaz eşya camlarında büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada temper prosesinde bir kalite problemi olarak karşılaşılan kamburluk için optimizasyon çalışması yapılmıştır. Çalışma 4 mm düz camlar için yapılmıştır. Veri analiz yöntemi olarak genel regresyon analizi ve bulanık mantık tabanlı fuzzy logic kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kamburluk için en etkili girdi parametreler sırasıyla sıcaklık, fırın hızı ve quench yüksekliği olarak belirlenmiştir. Ayrıca yapılan ara değer deneme sonucunda bulanık mantık ve genel regresyon sonuçları birbirine yakın çıkmıştır. Sonuçlar tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
Today, glass sector takes an important place. Especially the quality criterias of the glass which is used in production of white goods are pretty high. Also tempered process is really important for the glass of white goods. In this study, Optimisation method has been done for flatness which is seen as a quality problem in temper process. This study has been done for 4 mm flat glass. As a data analysis technic, general regression analysis and fuzzy logic based power injection has been used. In the results of study, the most effective input for flatness has been found parameters respectively as tempature, furnace rate and quench. Besides that, in the result of intermediate value testing, the results of the fuzzy logic based power injection and general regression analysis are proximate. The results ara consistent.