Development of a user friendly software for asymmetric spur gears including macro and micro geometry construction
Asimetrik düz dişlilerin makro ve mikro geometrilerin türetilmesi için kullanıcı dostu bir bilgisayar programı geliştirilmesi
  1. Tez No: 581620
  2. Yazar: ÖMER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın temel amacı asimetrik düz dişlilerin makro ve mikro geometrilerinin türetilmesine olanak sağlayan kullanıcı dostu bir bilgisayar programı geliştirilmesidir. Bu tez, TAI (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş) ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) arasında 26.06.2013 tarihinde imzalanan anlaşma ile ODTÜ Teknoparkta kurulmuş olan DKTM (Döner Kanat Teknoloji Merkezi) tarafından desteklenen Özgün Helikopter Programı [1] kapsamında yürütülmüştür. Asimetrik düz dişlilerin diş çifti direngenliklerini, statik iletim hatalarını ve diş dibi gerilmelerini hesap edebilen ayrıca dişlilerin geometrik limitlerinin kontrolüne imkan tanıyan bir program geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop user friendly software for macro and micro generation of asymmetrical tooth profile spur gears. This thesis is a part of Indigenous Helicopter Program of Rotary Wing Technology Center (DKTM) [1] which was launched at METU Technopark Facility within the scope of contract signed between Undersecretariat for Defence Industries (SSM) and Turkish Aerospace Industries, Inc. (TAI) on June 26, 2013. A user friendly software has been developed to generate macro geometry of asymmetric gears for checking geometric limits. Analysis and design of asymmetric spur gears for tooth root bending stress with micro profile design for minimum peak to peak transmission error (PPTE) can be fulfilled by using this software. Tooth pair and mesh stiffness values can also be calculated and curves can be constructed.