Analytical solutions for evolution and runup of long waves over a sloping beach
Uzun dalgaların gelişimi ve sabit eğimli kumsala tırmanması için analitik çözümler
  1. Tez No: 581632
  2. Yazar: NİHAL CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU KÂNOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BARAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sabit eğimli kumsala tırmanan uzun dalgaların tırmanması ve doğrusal gelişiminin başlangıç değer problemi analitik olarak ele alınmıştır. Sığ su-dalga denklemleri, integral dönüşümü ve özdeğer açılımı yöntemleri ile çözülmüştür. Doğrusal çözümlerden elde edilen sonuçlar, tırmanmanın değişmezliğini doğrulamak için doğrusal olmayan sığ su-dalga denklemlerinin çözümünden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada, doğrusal ve doğrusal olmayan teorilerin aynı maksimum tırmanma değerlerine sahip olduğu görülmektedir. Daha sonra, kıyı şeridi hareketini inceleyen mevcut doğrusal olmayan analitik çözüm yöntemi, kıyıya yakın depremlerle oluşan dalga formlarına uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, mevcut çözüm yönteminden elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldığında sunulan yöntemin aynı sonuçları mevcut yönteme kıyasla daha basit cebir kullanarak verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The initial value problem of the linear evolution and runup of long waves on a plane beach is analyzed analytically. The shallow water-wave equations are solved by integral transform and eigenvalue expansion methodologies. The results from linear solutions are compared with the solution of the nonlinear shallow water-wave equations confirming the runup invariance, i.e. nonlinear and linear theories produce same maximum runup. Then, existing analytical nonlinear solution for shoreline motion is implemented for the waveforms given for near-shore earthquakes producing results exactly compared with existing ones, but with a much simpler algebra.