Yüksek yapılarda taşıyıcı sistem tasarımı
Design of structural systems for tall buildings
  1. Tez No: 581631
  2. Yazar: ABAKAR ADAM ICHAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, yüksek yapılardaki taşıyıcı sistemler ve taşıyıcı sistemlerin sınıflandırması, her birinin özellikleri ve yanal yükler altında davranışlarının incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma, beş genel başlık ve bunların alt başlıklarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, yüksek binalarda kullanılan taşıyıcı sistemler seçilirken bunların hangi etkene bağlı olarak tercih edildikleri özet olarak verilmiş ve yüksek binaların artmasındaki temel etkenler irdelenmiştir. İkinci bölüm, literatür taramasına ve yüksek binaların tarihindeki evrime ayrılmıştır. Bu bölümde, özellikle tez ile ilgili başlıca çalışmalara kronolojik olarak yer verilmiş, çalışmaların metodolojileri analiz edilmiş ve sonuçları yorumlanmıştır. Üçüncü bölüm, yüksek binaların tasarımı ile ilgilidir. Bu bölümde, özellikle yapıyı etkileyen yüklere yer verilmiş ve yüksek binaların farklı taşıyıcı sistemleri tanımlanmış ve sınıflandırılmıştır. Dördüncü bölüm, yüksek yapılardaki yatay yükleri taşıyan sistemler arasında, yüksekliğin ve sistemlerin özelliklerine göre karşılaştırma hedeflenmiştir. Son bölüm, sonuç ve önerilere ayrılmıştır. Çalışmamızda yüksek katlı binaların taşıyıcı sistemlerininin tasarımında asıl probleminin yanal yüklerden kaynaklanan yer değiştirme olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bina yüksekliğine göre en uygun taşıyıcı sistemi tercih etmek gerektiği sonucu elde edilmiştir. Bu tercihin, ''dış yükler karşısında her bir sistemin özelliklerinin ve davranışlarının tanınması'' koşuluna göre yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study concerns the structural systems of tall buildings and their classifications. It also includes the analysis and understanding of behaviors and characteristics of each system with respect to horizontal loads. This study is subdivided into five chapters. The first chapter discusses the factors that have contributed to the growth of high-rise buildings and gives in a simplified way the main factors allowing the choice of a structural systems. The second chapter is devoted to the literature review. In this chapter, the methodologies of the previous studies has been discussed and the results were analyzed. The third chapter deals with load actions that affect these types of structures and examines the classification and characteristics of horizontal loads resisting systems. In the fourth chapter, a comparison of economy and rigidity between tall building's resisting systems has been made. The last chapter is reserved for conclusion and suggestions. In this study we can deduce that the fundamental problem of structural systems for high-rise buildings is lateral deviations caused by horizontal loads. Thus the ideal choice of a structural system depends essentially on the height of the building. This choice is made taking into account the characteristics and behaviors of each system with respect to lateral loads.