Antalya, Sarısu-Saklıkent arasının florası üzerinde bir araştırma
- Tez No: 58164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SÜMBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
6. ÖZET Bu çalışma Sarısu-Saklıkent arasının florasını kapsamaktadır. Araştırma materyalini bir buçuk yıl süreyle toplanan yaklaşık 1072 bitki örneği oluşturmaktadır. Toplanan bitki örneklerinin değerlendirilmesi sonucunda 99 familya, 395 cins ve 702 tür tespit edilmiştir. Araştırma alanındaki tür ve tür altı taksonlann toplam takson sayısı 715'dir. Tespit edilen 715 taksondan 18 tanesi C3 karesinden ilk kez toplanmıştır. Tespit edilen türlerin 5 'i Pteridophyta, 697 'si ise Spermatophyta divisiosuna aittir. Spermatophyta divisiosuna ait türlerin 7'si Gymnospermae, 690'ı ise Angiospermae alt divisiosuna aittir. Angiospermae alt divisiosundan 583 tür Dicotyledonopsida, 107 tür ise Monocotyledonopsida sınıfına dahildir. Alandaki toplam endemik tür sayısı 92 (% 13.10)'dir. Yapılan incelemede endemik türlerden 42'sinin henüz tehlike altında olmadığı, 35'nin nadir olduğu, 3 'nün gelecekte zarar görebileceği ve 1 türün de tehlike dışı olduğu ortaya çıkmıştır. Yine teşhis edilen türlerin 251'i (% 35.75) Akdeniz elementi, 41 'i (% 5.84) İran-Turan elementi, 17'si (% 2.42) Avrupu- Sibirya elementi ve 390'ı (% 55.55) çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyendir. Çalışma alanında içerdikleri tür sayısı açısından en büyük familyalar sırasıyla; Fabaceae (74), Asteraceae (69), Lamiaceae (45), Poaceae (38), Brassicaceae (38), Liliaceae (34), Caryophyllaceae (31), Scrophulariaceae (24), Apiaceae (22) ve Boraginaceae (21)'dir. Tür sayılarına göre en büyük cinsler ise Silene (12), Euphorbia (11), Astragalus (10), Allium (10), Trifolium (10), Galium (7), Salvia (7), AIyssum (7), Centaurea (6) ve Ranunculus (6)'dir. 182
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this research, flora between Sansu and Saklikent has been investigated. Research materials are 1072 plant samples collected in one and a half year. Analysis of collected samples revealed that 99 family, 395 genera and 702 specieses have been determined. Total number of species and subspecies taxon in research area is 715. Eighteen of 715 taxon have been collected for the first time C3 square. In analyzed species 5 belong to Pteridophyta divisio and 697 belong to Spermatophyta divisio. 7 species belonging to Spermatophyta divisio are Gymnospermae while 690 are belonging to Angiospermae subdivisio. 583 species belonging to Angiospermae subdivisio are Dicotyledonopsida whereas 107 species are belonging to Monocotyledonopsida Total number of endemic species among collected samples is 92 (% 13. 10). On the base of the research we have done, we can say that 42 species are out of danger yet, 35 species are rare, 3 species will be under and 1 species is totally out of danger. Among the analyzed species 251 (% 33.75) are Mediterranean element, 41 (% 5.84) are Irano-Turanian element, 17 (% 2.42) are Euro-Siberian element and 390 (%55.55) are poly regional or are species whose phytogeografic regions are unknown. In research area the biggest families on the base of represented species are as follow; Fabaceae (74), Asteraceae (69), Lamiaceae (45), Poaceae (38), Brassicaceae (38), Liliaceae (34), Caryophyllaceae (31), Scrophulariaceae (24), Apiaceae (22) and Boraginaceae (21). The biggest genera on the base of represented species are as follow; Silene (12), Euphorbia (11), Astragalus (10), Allium (10), Trifolium (10), Galium (7), Salvia (7), Alyssum (7), Centaurea (6) and Ranunculus (6). 183