Karabaş kekiği (thymbra spicata L. var. spicata) uçucu yağını parçalayan mikroorganizmaların saptanması ve bu mikroorganizmaların toprak kökenli bazı bitki patojenlerine olan etkisinin araştırılması
- Tez No: 58165
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YEĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada Thymbra spicata L. var. spicata uçucu yağın ve bu yağın anabileşenlerinin izole edilen iki toprak mikroorganizması taralından birim zamanda ne kadar tükendiği spektrofometrik ve mikrobiyolojik yöntemlerle tespit edilmiştir. Araştırmanın diğer kısmında ise bu izole edilen mikroorganizmalarla toprak kökenli patojenler arasında bir antagonizm olup olmadığı, mikrobiyolojik yöntemler kullanılarak tesbit edilmiştir. Bu seçilmiş mikroorganizmaların kültür filratları çeşitli dozlarda patojen iünguslara uygulanarak denenmiş ve önemli bir etkinin bakteri filtratından olduğu istatiksel olarak saptanmıştır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY On tills study it was determined tlial some of the microorganisms were decomposed essential oils. To determine how much essential oil was decomposed by these microorganisms, microbiological methods with speeirofometrie measurement in a certain wave length, were used. Both essential oil and ifs main components were determined with these measurement methods. That was compared with untreated (as control). It was shown thai T. spicata L. var. spicata and cavracrol and thymol, main components of essential oil of T. spicata L. var spicata were decomposed by these micixx>rganians. In another study it was investigated with microbiological methods that whether have antagonism exists between these microorganisms and some of soil-borne pathogens. Certain doses of culture filtrates of these selected microorganisms were applied against to soil-borne pathogens. It was found that the culture filtrates signicantly reduced the growth of soil-bome pathogens tested. 41