Karar verme problemlerinde esnek küme değerli dönüşümlerin uygulanması
Applications of soft set valued mappings in decision making problems
  1. Tez No: 581651
  2. Yazar: MELİKE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ZORLUTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Esnek kümeler yardımıyla yeni bir karar verme metodu geliştirmeyi amaçlayan bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bulanık kümeler ile esnek kümeler kavramları ile bu kavramların temel özellikleri literatürden derlenerek sunulmuştur. Tezin ikinci bölümünde, esnek kümeler kullanılarak oluşturulan ilk karar verme yönteminin yanında, bir-kes esnek karar verme ile Yager'in (1975) bulanık karar verme metotları tanıtılmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise, küme değerli dönüşümler kullanılarak esnek küme aileleri arasında yeni bir dönüşüm tanımlanmıştır. Bu dönüşüm örneklendirilmiş, özellikleri incelenmiş ve bir karar verme probleminin çözümünde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which aims to develop a new decision making method with the help of soft sets, consists of three parts. In the first chapter, the concepts of fuzzy sets and soft sets and the basic features of these concepts are presented by compiling from the literature. In the second part of the thesis, uni-int decision making and Yager's (1975) fuzzy decision making methods are presented in addition to the first decision making method using soft sets. In the third and last part of the thesis, a new map between soft sets families is defined by using set valued maps. This map is exemplified, its properties are examined and used to solve a decision making problem.