Bağlama/saz için yazılmış eğitim-öğretim materyallerinde nüans ve dinamik işaretlerinin kullanımı üzerine bir içerik analizi
A content analysis on the use of nuance and dynamic signs in educational materials written for bağlama/saz
- Tez No: 581650
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ÖZDEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanların; üzüntü, coşku, neşe, heyecan vb. duygularının konuşmalarına yansımasında olduğu gibi, müzikte de çeşitli ifadelerin müziğin oluşumuna/bestelenmesine ve dolayısıyla da icrasına yansıdığı bilinmektedir. Müziğin anlam kazanmasında büyük etki oluşturan bu yorumlama ifadelerinin müziğin yazınsal karşılığı olan nota üzerinde gösterimi için nüans ve dinamik işaretleri adı verilen çeşitli işaretler, semboller ve kelimeler kullanılmaktadır. Müziğin anlam yükünü oluşturan bu ifadelerin dinleyiciye doğru bir şekilde aktarılabilmesi için nüans ve dinamik işaretlerinin notasyonda doğru bir şekilde kullanılması, icracının da bunları bilmesi gerekmektedir. Bu denli önemli olan nüans ve dinamik işaretlerinin müzik eğitimine ve dolayısıyla da çalgı eğitimine yansıdığı ve bu alandaki yayınlarda doğru bir şekilde kullanılmasının gerekli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada; ülkemiz müzik kültürünün en önemli çalgılarından birisi olan bağlama/saz için yazılmış eğitim-öğretim materyallerinde, nüans ve dinamik işaretlerinin kullanılma durumu incelenerek çeşitli bulgulara ulaşılmış ve bu bulgular doğrultusunda öneriler sunulmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden tarama modelli bir içerik analizi çalışmasıdır. Araştırma kapsamında, bağlama/saz için yazılmış ve random yöntemiyle ulaşılan 30 adet eğitim-öğretim materyali niteliğindeki yayın incelenmiştir. Analiz sonucunda; bu yayınların içerisinde; tempo (hız) terimlerine kısmen(%46,66); nüans işaretlerine oldukça düşük oranda(%20) ve süsleme-artikülasyon-vurgu-kısaltma işaretlerine de oldukça büyük oranda(%89,91) yer verildiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that various expressions in music affect the composition and thus performance of it as people's emotions such as sadness, enthusiasm, joy and excitement influence their speeches. These interpretation expressions are very effective in music's meaning and various signs, symbols and words called nuance and dynamic signs are used for the representation of these expressions on the note. In order for these expressions, which constitute the meaning of music, to be accurately conveyed to the listener, the nuance and dynamic signs must be used correctly in the notation and the performer should know them. It is thought that the nuance and dynamic signs, which are so important, affect the music education and thus the instrument education and it should be used correctly in the publications in this field. In this study; The use of nuance and dynamic signs in educational materials written for baglama/saz, one of the most important instruments of our country's music culture, has been examined, various findings have been reached and suggestions have been made in line with these findings. The research is a content analysis which is one of the qualitative research methods. Within the scope of the research, 30 publications which have the characteristics of educational materials and written for baglama/saz were examined. They were obtained by using random method. As a result of the analysis; in these publications; it was found that tempo (speed) terms were used partially (%46,66) and nuance signs were used in a very low rate (20%). In addition, it was found that ornament-articulation-accent-abbreviation marks were used in a very high rate (89.91%).