Kimyasal ankraj çekme dayanımını etkileyen faktörler
Factors affecting chemical anchor pull-out strength
- Tez No: 581700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkemizdeki mevcut yapı stoğunun büyük bir kısmı mevcut deprem yönetmeliği koşullarının öngördüğü koşulları içermemektedir. Deprem güvenliğine sahip olmayan yapıların güçlendirilmesi gerektiği bilinmektedir. Güçlendirme uygulamalarında çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Taşıyıcı sisteme yeni eleman eklenmesi durumunda en çok tercih edilen yöntem ankrajların kimyasal yapıştırıcılar ile ekilmesidir. Kolay ve hızlı uygulanabilir olması, yüksek yapışma dayanımları kimyasal ankrajların üstün özellikleridir. Güvenli bir tasarım için kimyasal ankrajların çekme, kesme ve eğilme kuvvetleri altındaki davranışlarının bilinmesi önemlidir. Bu çalışmada farklı çap, derinlik ve ortam koşullarında kimyasal ankrajların çekme kuvveti incelenmiştir. 12, 16 ve 20 mm çapa sahip ankraj çubukları çapın 5, 10, 15 ve 20 katı derinliklerine farklı ortam koşullarında ekilmiştir. Ankraj deliklerinin temizliği, nem ve sıcaklık durumu da değişkendir. Yapılan çekip-çıkarma deneyleri sonucunda ankrajların farklı çap, derinlik ve ortam koşullarındaki yük-deplasman eğrileri, eksenel yük kapasiteleri, göçme modları, rijitlikleri, deplasman süneklik oranları ve enerji yutma kapasiteleri belirlenmiştir. ACI 318 Ek-D'nin ankrajlar için öngördüğü kapasite ve tasarım dayanım değerleri belirlenmiş ve deney sonuçları ile karşılaştırılarak güvenlik katsayıları bulunmuştur. Çalışma sonucunda kimyasal ankrajların dayanımlarının ankrajların ekileceği deliklerin temizliğinden, neminden ve sıcaklığından etkilendiği görülmüştür. Ankrajlardan istenilen dayanımın elde edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the existing building stock in our country does not include the conditions stipulated by the current earthquake regulations. It is known that structures that do not have earthquake safety need to be strengthened. There are various methods for strengthening applications. If new elements are added to the carrier system, the most preferred method is to attach the anchors with chemical adhesives. Easy and fast application, high adhesion strengths are the superior properties of chemical anchors. For a safe design, it is important to know the behavior of chemical anchors under tensile, shear and bending forces. In this study, tensile strength of chemical anchors were investigated under different diameter, depth and environment conditions. Anchor rods with a diameter of 12, 16 and 20 mm were planted at depths of 5, 10, 15 and 20 times the diameter under different environment conditions. The cleanliness of the anchor holes, the humidity and temperature are also variable. As a result of pull-out experiments, load-displacement curves, axial load capacities, failure modes, stiffness, displacement ductility ratios and energy absorption capacities of anchors in different diameters, depths and environment conditions were determined. ACI 318 Annex-D's capacity and design strength values for anchors were determined and the safety coefficients were compared with the test results. As a result of the study, it was seen that the strength of the chemical anchors was affected by the cleanliness, humidity and temperature of the holes where the anchors would be planted. It has been determined that there are issues to be considered in order to obtain the desired strength from the anchors.