An analysis of rehabilitation policies in Turkeyfrom the perspective of disability rights activists
Engelli hakları aktivistlerinin perspektifinden Türkiye'deki rehabilitasyon politikalarının analizi
- Tez No: 581710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Engelli bireyler için olan rehabilitasyon hizmetlerine erişim, Engelli Hakları Sözleşmesi (EHS)'nde bir insan hakkı olarak nitelendirilmektedir. EHS'nin onaylanması ve 2005'te Engelliler Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesiyle birlikte Türkiye'de engelli bireylere yönelik hizmetler ve sosyal yardımlarda kayda değer bir artış olmuştur. Bu tez, engelli hakları aktivistlerinin güncel rehabilitasyon politikaları hakkındaki görüşlerini, Türkiye'de rehabilitasyon politikalarının tarihsel değişmi bağlamında incelemektedir. Tez iki farklı veriye dayanmaktadır; belgeler ve derinlemesine mülakatlar. Öncelikle, bu tezde incelenen belgeler rehabilitasyon hakkındaki tartışmaların medyada nasıl yer aldığı, ilgili mevzuat, politika belgeleri ve rehabilitasyon hizmetleri hakkında ulaşılabilir verilerden oluşmaktadır. İkinci olarak, engelli hakları aktivistleri ile Ocak ve Mart 2019 ayları arasında İstanbul, İzmir ve Bursa'da, altı STK temsilcisiyle sekiz mülakat gerçekleştirilmiştir. Belge analizi ile birlikte mülakatların analizi, Türkiye'deki rehabilitasyon hizmetlerinin insan hakları yaklaşımı ile arasında dört önemli fark olduğunu göstermektedir: 1) Türkiye'de rehabilitasyon hizmetlerini medikal model hâlâ domine etmektedir, 2) güncel rehabilitasyon hizmetleri yetersiz kapasite sebebiyle ihtiyacı karşılayamamaktadır, 3) sosyal güvenlik sisteminin kapsamı yetersizdir, 4) bireysel farklılıkları göz önünde bulundurmaması sebebiyle rehabilitasyon hizmetlerinin etkisi yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Access to rehabilitation services for people with disabilities is considered as a human rights issue in the Convention on the Rights of Person with Disabilities (CRPD). Along with the ratification of CRPD and implementation of the 2005 Turkish Law on Disability, Turkey experienced a modest welfare expansion especially in services and social transfers to people with disabilities. In this context, the thesis examines the perspectives of disability rights activists on the contemporary rehabilitation policies while situating their perspectives in a historical trajectory of rehabilitation policy changes in Turkey. The thesis draws on two types of data: documents and in-depth interviews. First, documents analysed in this thesis include media reflections of debates around rehabilitation policies, relevant legislations, policy documents and available data on rehabilitation services. Second, eight interviews were conducted with disability rights activists from six NGOs in İstanbul, İzmir and Bursa between January and March 2019. Both documentary analysis and thematic analysis of interviews demonstrate that rehabilitation services in Turkey still considerably diverge from a human rights approach to disability. The thesis identifies the following four obstacles against the full adoption of a human rights approach to disability in Turkish rehabilitation policies: 1) the domination of the medical model of disability in rehabilitation services in Turkey, 2) inadequacy of rehabilitation services in meeting the need, 3) insufficiency of social security coverage, and 4) inefficacy of rehabilitation services in taking individual differences among beneficiaries into account that limits its potential.