Perceived social support and the psychological well-being of adolescent Syrian refugees
Suriyeli mülteci ergenlerde algılanan sosyal destek ve psikolojik iyi oluş
- Tez No: 581713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGÜ BÖRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, farklı ekonomik seviyelerde yaşayan Suriyeli ve Türk ergenlerin, algılanan sosyal destek ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin karşılaştırılmasını incelemektedir. Bunun yanında ailenin sosyoekonomik statüsünün, cinsiyetin, sağlık durumunun ve travmatik yaşantıların psikolojik iyi oluş üzerindeki rolü incelenmiştir. Katılımcılar 178 Suriyeli, 238 Türk ergen ve annelerinden oluşmaktadır. Ergenlere Çocuk Ergen Sosyal Destek Ölçeği, Güçler ve Güçlükler Anketi, demografik ve ailenin sosyoekonomik statüsüyle ilgili bilgileri içeren bir anket uygulanmış; annelerine ise aile sosyoekonomik statüsünü, çocuklarının sağlıklarını ve travmatik yaşantılarını ölçen bir anket uygulanmıştır. Sonuçlara göre, Suriyeli ergenler Türk ergenlere göre sosyal desteği daha az algıladıklarını ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin daha az olduğunu belirtmişlerdir. Ergenlerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin, sosyal desteği (anne, baba ve öğretmenden alınan) daha fazla algıladıkları zaman arttığını belirtmektedir. Ancak psikolojik iyi oluş ve sosyal destek arasındaki ilişki ergen grubuna göre değişmiştir. Cinsiyet her iki grupta da öğretmen desteği ve psikolojik zorluklar arasındaki ilişkide düzenleyici değişken olarak bulunurken, sadece Suriyeli ergenlerde anne desteği ve psikolojik zorluklar arasındaki ilişkide düzenleyici değişken olarak bulunmuştur. Sağlık değişkeni, sağlık problemleri yüksek olan Suriyeli ergenlerde, baba desteği ve psikolojik zorluklar arasında düzenleyici değişken olarak bulunmuştur. Son olarak, mülteci kamplarında yaşayan ve yaşamayan Suriyeli ergenler psikolojik iyi oluş ve sosyal destek seviyelerine göre farklılaşmışlardır. Bulguların okul psikolojik danışmanlarının uygulamalarına yönelik önerileri hakkında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the level of perceived social support (SS) and psychological well-being (well-being) in Syrian adolescents in comparison with Turkish adolescents from various socioeconomic status (SES). Also, the roles of the family SES, gender, health, and traumatic experiences on the adolescents' well-being were investigated. Participants were 178 Syrian and 238 Turkish adolescents and their mothers. The Child and Adolescent Social Support Scale, the Strengths and Difficulties Questionnaire and a survey including questions related to the demographic and family SES information were administered to adolescents and a survey assessing the family SES, adolescents' health and traumatic experience were administered to mothers. Based on the findings, Syrian adolescents had lower levels of SS and well-being than Turkish adolescents did. A higher level of well-being was associated with a higher level of SS (mother, teacher, and classmate). However, the correlation between SS (mother and father) and well-being varied across groups. While the relationship between teacher support and psychological difficulties was moderated by gender in both groups, the relationship between mother support and psychological difficulties was moderated by gender only in Syrian adolescents. The relationship between psychological difficulties and father support was moderated by health only in Syrian adolescents who had health-related problems. Lastly, Syrian adolescents differed on SS and well-being based on their experience of residing in refugee camps. The practical implications for school counselors were discussed.