Elit taekwondocularda kaygının sportif performans üzerine etkisi
The effect of anxiety on sportive performance in elite taekwondo athletes
  1. Tez No: 581714
  2. Yazar: BENGÜ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma ile elit taekwondocularda durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki elit taekwondo sporcuları, örneklem gurubunu ise 204 kadın, 183 erkek toplam 387 taekwondo sporcusu oluşturmuştur. Verilerin elde edilmesinde kullanılan durumluk kaygı anketi Spielberg ve ark (1964) tarafından, sürekli kaygı anketi ise yine Spielberg ve ark (1970) tarafından geliştirilmiş olup, bu anketler Le Compte ve Öner (1983) tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Ölçeklerin tamamı için güvenilirlik katsayıları; durumluk kaygı ölçeğinde 94 ile 96 arasında, sürekli kaygı ölçeğinde ise 83 ile 87 arasındadır. Verilerin normallik ölçüleri Kolmogorov - Smirnov testi ile belirlenmiş, verilerin analizinde tek yönlü varyans analiz (ANOVA) testi ve Independent Student Sample“t”Testi kullanılmıştır. Guruplar arasında belirlenen farklılıklar için ise LSD (post-hoc) testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda cinsiyete bağlı olarak durumluk ve sürekli algı değerleri arasında istatistiksel bir değişime rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the state and trait anxiety levels of elite taekwondo players. The universe of the research elite taekwondo athletes in Turkey, while the sample group of 204 women, 183 men had a total of 387 taekwondo athletes. The state anxiety questionnaire used to obtain the data was developed by Spielberg et al. (1964) and the continuous anxiety questionnaire was developed by Spielberg et al. (1970), and these questionnaires were adapted to Turkish by Le Compte and Öner (1983). Reliability coefficients for all scales; state anxiety scale is between 94 and 96, and continuous anxiety scale is between 83 and 87. The normality measures of the data were determined by Kolmogorov - Smirnov test, one - way analysis of variance (ANOVA) test and Independent Student Sample - t test were used. LSD (post-hoc) test was used for the differences between the groups. As a result of the study, no statistical difference was found between state and trait perception values depending on gender.