Solution-based synthesis of silver-platinum core-shell nanowires with enhanced stability
Kararlılığı arttırılmış gümüş-platin çekirdek-kabuk nanotellerin çözelti bazlı sentezi
- Tez No: 581747
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, 63-92 nm çapa sahip gümüş (Ag)-platin (Pt) çekirdek-kabuk nanotellerin kontrollü sentezi için uygun bir yol sunulmaktadır. Ag nanotellerin, konformal ve galvanik yer değiştirme olmadan Pt ile kaplanması için optimum koşullar belirlenmiştir. Sentezlenen Ag-Pt çekirdek-kabuk nanoteller SEM, TEM ve XPS yöntemleri ile incelenmiştir. Yapılan çalışmalar, Ag-Pt çekirdek-kabuk nanotel ağının performansını, Ag nanotel ağı ile karşılaştırmak için derine indirilmiştir. Bu bağlamda, elektrokimyasal, kimyasal ve çevresel kararlılıkları belirleyici yollar üzerinde durulmuştur. Elektrokimyasal kararlılık ölçümleri, Ag/AgCl'nin referans elektrot, Pt plakanın karşıt elektrot ve nanotel ağının oluşan çalışma elektrotu olarak kullanıldığı üç elektrot ölçüm biçimiyle yapılmıştır. Kimyasal kararlılık testlerinde, hidrojen peroksite maruz bırakılan elektrotların direnç değişimi ölçülmüştür. Çevresel kararlılık testleri, farklı bağıl nem seviyeleri ve sıcaklıklar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Nem seviyeleri ve sıcaklıklar sırasıyla % 43, 75 ve % 84 bağıl nem ile 150 oC, 75 oC ve oda sıcaklığı seçilmiştir.Yapılan tüm karşılaştırmalarda, kararlılıkta iyileşme Ag-Pt çekirdek-kabuk nanotel ağı ile açıkça elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar göz önüne alındığında, Ag nanotel ağının kararlılığını arttırmak için geliştirilen bu çok etkili ve kolay yöntem, geniş çapta farklı optik-elektronik cihaz uygulamalarında yeni yolları kesinlikle açacaktır.
Özet (Çeviri)
This work describes a facile route for the synthesis of silver (Ag)-platinum (Pt) core-shell nanowires (NWs) with controlled diameter in the range of 63-96 nm. Optimum synthesis conditions were determined to obtain conformal and galvanic replacement free deposition of Pt on Ag NWs. Synthesized Ag-Pt core-shell NWs were examined using SEM, TEM and XPS. Further studies were conducted to compare the performances of Ag-Pt core-shell NW networks to those of pristine Ag NW networks. In this regard, electrochemical, chemical and environmental stabilities were elaborated. Electrochemical stability tests were conducted in three electrode configuration comprised of Ag/AgCl reference, Pt plate counter and nanowire network working electrodes. In chemical stability tests, resistance change upon hydrogen peroxide exposure was monitored. The environmental stability tests were carried out under different relative humidity levels and temperatures. The humidity levels and temperatures were selected as 43, 75 and 84 %RH and 150 oC, 75 oC and room temperature, respectively. In all cases, clear improvement of stability for Ag-Pt core-shell NW networks were obtained. All in all, this highly effective and simple strategy to improve the stability of Ag NWs will certainly open new avenues for their large scale utilization in various optoelectronic devices.