Şiî imamet nazariyesinin kadim din ve kültürlerle mukayesesi
Comparison of Shi'a imamate theory with ancient religion and culture
  1. Tez No: 581748
  2. Yazar: ZEHRA AKGÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Şîa'nın imamet nazariyesi, eski din ve kültürlerle mukayese edilerek örneklerle incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda kadim din ve kültürlerden İran, Hint, Mısır, Mezopotamya, Türk, Japon, Hıristiyanlık, Yahudilik ve Sâbiîlik irdelenerek imametle ilgili ortak ve farklı unsurlar belirlenmiştir. İmameti bir inanç esası haline getiren Şîa, imamlara insanüstü birtakım vasıflar nispet etmiştir. Çalışmamızda Şîa tarafından imamlara atfedilen nas ve tayin, masumiyet, ilim gibi özelliklerin yalnızca Şiîliğe özgü olmadığına, önceki din ve kültürlerde lider olarak tanımlanan şahsiyetlere de beşer üstü nitelikler verildiğine dikkat çekilmiştir. Öte yandan Şîa'nın bir esası haline gelen mehdilik inancının da Şîa'ya has olmadığı, önceki toplumların neredeyse tamamında görüldüğü ortaya konmuştur. Çalışmamızın giriş bölümünde Şiî imamet nazariyesine ve genel anlamda kadim din ve kültürlerin özelliklerine değinilmiştir. Birinci bölümde seçilmişlik ve tanrısal krallık kavramları doğrultusunda kadim din ve kültürlerdeki hükümdarların imamlarla mukayesesi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise ilim, masumiyet ve kurtarıcı kavramları bağlamında söz konusu mukayese yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the imamate theory of Shia was tried to be examined by comparing with the ancient religions and cultures with examples. In this context, Iran, Indian, Egypt, Mesopotamia, Turkish, Japanese, Christianity, Judaism and Sâbiîsm from the ancient religions and cultures were examined and common and different elements related to imamate were determined. Shia, which made the imamate a principal of belief, accredited some superhuman qualities to imams. In our study, it was pointed out that the characteristics attributed to the imams by Shia, such as to be chosen by Allah, innocence and science were not only specific to Shiism, but superhuman qualities were also given to people described as a leader in the ancient religions and cultures. On the other hand, it has been revealed that the Mahdism belief, which became a principle of Shia, was not special to Shia and was seen almost in all of the previous societies. In the introductory part of our study, the Shiite imamate theory and the characteristics of the ancient religions and cultures in general are mentioned. In the first section, in accordance with the concepts of to be chosen one and divine kingdom, the rulers of ancient religions and cultures were compared with imams. In the second section, a comparison is tried to be made among the concepts of science, innocence and savior.