8 numaralı Manastır Şer'iyye Sicili'nin (65-120 varak) transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Sharia Court Registry of Manastır Number 8 (65-120 page)
- Tez No: 581750
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Şer'iyye sicilleri Osmanlı Devleti'nin sosyal ve ekonomik hayatını ortaya çıkarması bakımından önemli belgelerdir. Belgeler arasında Osmanlı Devleti'ni genel olarak ilgilendiren alım-satım, borç, miras, nafaka, mehir, tayin, görev tevcihi, gasp, yaralama, adam öldürme, para, ticaret ve vergi gibi konular yer alır. Bu çalışmada M. 1640-1654 yıllarını kapsayan 8 numaralı Manastır şer'iyye sicilinin 65-120 varakları arası trankripsiyonu yapılarak Manastır'ın sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik yapısının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bölgedeki görevli kadıların sorunlara nasıl bir çözüm getirdiği ve konuların ele alınış biçimlerine yanıt verilmeye çalışılmıştır. Yapılan incelemede ortaya çıkan konular oldukça farklılık göstermektedir. 8 numaralı Manastır şer'iyye sicilinin ikinci kısmını oluşturan 65-120 varakları arasında konular alım-satım, borç, miras, nafaka, mehir, gasp, atama, görev tevcihleri gibi meselelerdir. Söz konusu bu meseleler bölgenin sosyo-kültürel ve ekonomik yapısını ortaya koymakla birlikte Osmanlı Devleti'nin idari ve adli yapısını da ortaya koymaktadır. Çalışmada gerek defterdeki belgelerden gerekse diğer kaynaklardan faydalanılarak Manastır hakkında yapılacak başka araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Court record are important documents in terms of revealing the social and economic life of the Ottoman Empire. Among the documents, the Ottoman Empire's general interest in the purchase-sale, dept, inheritance, alimony, assignment, assignment of duty, extortion, wounding, manslaughter, money, trade and taxes are issues. In this study, it was aimed to determine the social, cultural, political and economic structure of the monastery by transcribing 65-120 foil of the 8 number Manastır court record covering the years 1640-1654. In addition, it has been tried to answer how the adjudicator in charge in the region have brought solutions to the problems and how the issues are handled. The isssues that emerge in the examination are quite different. The issues of purchase and sale, dept, inheritance, alimony, extortio, appointment and duty are among the 65-120 leaflets which constitute the second part of the 8 number Manastır court record. These issues reveal the social-cultural and economic structure of the region, as well as the administrative and judicial structure of the Ottoman Empire. It is thought that it will contribute to other researches about the Manastır by making use of the documents in the book andother sources.