75 nolu Manastır şer'îyye sicilinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (1797-1798)
The transliteration and assessment of the bitola kadi registry no. 75 (1797-1798)
- Tez No: 918847
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Osmanlı tarihinin en önemli arşiv kaynakları arasında yer alan Şer'iyye sicilleri temelinde Manastır sancağının idari, sosyal ve ekonomik yapısının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde 1797-1798 yılları arasını kapsayan 75 numaralı Manastır şeriyye sicili esas alınmıştır. Söz konusu sicilin transkribi yapılarak belgelerin özetleri çıkarılmış ve bu belgeler temelinde değerlendirmelerde bulunulmuştur. Transkribi yapılan sicil diplomatik özellikleri bakımından tereke (34), ferman (27), buyruldu (16), fetva (8), ihtida (2), mürasele (2), berat (1), temessük (2) ve narh (1) olmak üzere 93 belgeden oluşmaktadır. Bu noktada Manastır sancağına bağlı kaza ve karye gibi idari birimler, sancakta yürütülen ekonomik faaliyetler ve sancağın sosyal durumuna dair birtakım veriler ortaya konulmuştur. Bu çerçevede sicilde yer alan muhallefat kayıtlarından halkın kullandığı gayrimenkuller, ev ve mutfak eşyaları, savaş aletleri, giyim kuşam, takıları ve kitapları gibi hususlarda bilgiler verilmiştir. Ayrıca halkın beslediği hayvanlar ve ödedikleri vergilere dair bilgiler de çalışmada ele alınmıştır. Bunların yanı sıra çalışmada mehir, miras, alacak-verecek ve vakıflara ilişkin de değerlendirmelerde bulunulmuştur. Belgelerde özellikle Paspanoğlu Osman şahsında Manastır sancağındaki eşkıyalık olaylarına detaylı bilgiler verilmiştir. Çalışmada ortaya konulan tüm bu verilerin Manastır sancağının en azından 18. yüzyılın sonlarındaki tarihinin ortaya konulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to use the shar'iyya registers, one of the most important archival sources of Ottoman history, to analyse the administrative, social and economic structure of the Sanjak of Bitola. To this end, the Bitola Sheriyya Register, number 75, covering the years 1797-1798, is taken as a basis. The documents were summarised and evaluated on the basis of the transcription of this register. The transcribed register consists of 93 diplomatic documents, including 34 terekes, 27 fermans, 16 buyruldus, 8 fatwas, 2 ihtidas, 2 müraseles, 1 berat, 2 temesüks and 1 narhs. This study presents some data on the administrative units of the Bitola sanjak, such as kaza, nahiye and karye, the economic activities carried out in the sanjak, and the social status of the sanjak. The Muhallefat records in the register provide information on the real estate used by the people, household and kitchen utensils, weapons, clothing, jewellery and books. In addition, the study discusses information on the animals people kept and the taxes they paid. The study also examines the issues of rites, inheritance, claims and liabilities, and endowments. The documents provide detailed information about the banditry in the Sanjak of Bitola, in particular in the person of Pasbanoğlu Osman. It is assumed that all data presented in this study contribute to the history of Bitola Sanjak at least in late 18th century.