Gebe kadınların emzirmenin kadın sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik bilgi düzeyleri ve doğum sonrası emzirme planlarının belirlenmesi
The knowledge level about the effects of breast-feeding pregnant women on women's health and determining the plans of breast-feeding during the post-natality
- Tez No: 581755
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, gebelerin emzirmenin kadın sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik bilgi düzeylerinin ve doğum sonrası emzirme planlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Sivas Numune Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine gebelik kontrolü için başvuran kadınlar oluşturmuştur. Örneklem ilgili formül kullanılarak 384 olarak hesaplanmıştır. Belirlenen sayıda örneklem araştırmaya katılmaya gönüllü olan, 27 ve üzeri gebelik haftasında olan kadınlar arasından seçilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan ''Kişisel Özellikler Formu'' ve ''Emzirmenin Kadın Sağlığı Üzerindeki Etkilerine Yönelik Bilgi Formu'' kullanılarak toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 16.0 programında değerlendirilmiştir. Gbebelerin bireysel özellikleri sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Emzirmenin kadın sağlığı üzerine etkilerine yönelik bilgi puanları ortalama ve ortanca olarak belirtilmiştir. Kadınların bireysel özelliklerine göre bilgi puan ortalaması karşılaştırılırken ikili gruplarda Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup olduğunda Kruskal-Wallis varyans analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine pregnant women's knowledge level about the effects of breastfeeding on women's health and postnatal breastfeeding plans. The study was conducted in Sivas Numune Hospital. The study population comprised women who presented to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of Sivas Numune Hospital for pregnancy checkups. The sample was calculated as 384 using the sample size calculation formula. The participants in the sample were selected from women who were willing to participate in the study and who were at 27 weeks of gestation. The study data were collected by using the Personal Sociodemographic Characteristics Questionnaire developed by the researchers and the 'Information Form on the Effects of Breastfeeding on Women's Health'. The data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 16.0. The individual characteristics of the participating pregnant women were expressed in numbers and percentages. The scores the participants obtained from the 'Information Form on the Effects of Breastfeeding on Women's Health' were given as arithmetic means and medians. For the comparison of the information scores, Mann-Whitney U test was used in paired groups, and Kruskal-Wallis variance analysis was used when there were more than two groups. P-values of ≤0,05 were considered statistically significant. The results obtained from the study demonstrated that 64,6% of the participants previously received information about breastfeeding and breast milk. While 56,5% of these participants received this information from a health care worker, 49,7% of them received this training from health workers during their current pregnancy. Of the participants who received training on breast milk and breastfeeding during their current pregnancy, 51,8% stated that they were informed about the benefits of breastfeeding on women's health. The mean score the participants obtained from the 'Information Form on the Effects of Breastfeeding on Women's Health' was 7,96 ± 4,72 out of 18 full points. Of the items included in the 'Information Form on the Effects of Breastfeeding on Women's Health' the first three answered correctly were as follows: 'Breastfeeding makes women calmer and more peaceful (72,9%)', 'Breastfeeding increases the attachment bond between the mother and baby (69,9%)' and 'Exclusive breastfeeding is a natural and effective method to prevent pregnancy for six months after birth (62,2%)' respectively. The differences between the median scores the participants obtained from the 'Information Form on the Effects of Breastfeeding on Women's Health' in terms of variables such as age, the sector they work in, family income level, the total number of pregnancies, whether the pregnancy is an intended one, whether the mode of delivery is determined, the mode of delivery determined, whether they have prenatal check-ups regularly, whether they previously breastfed, whether they have received information about the effects of breastfeeding on maternal health before and during the current pregnancy, whether they consider the information they received is adequate, whether they speak to health personnel about postnatal infant feeding, and the first breastfeeding time were not statistically significant (p> 0,05).