Uygulanmakta olan geleneksel baskı yöntemlerinin Kastamonu ve Tokat ölçeğinde karşılaştırılması
Comparison of applied traditional printing methods in Kastamonu and Tokat scales
  1. Tez No: 581760
  2. Yazar: YAVUZ AĞAÇHANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı Kastamonu ve Tokat yörelerinde halen uygulanmakta olan geleneksel baskı yöntemlerini karşılaştırmaktır. Böylece farklı ve ortak yönleri ortaya çıkarmakla birlikte gün geçtikçe önemini yitiren kültürel mirasımızın önemli yapı taşlarından sayılan geleneksel baskı yöntemlerine de dikkat çekmek istenmiştir. Çalışma kapsamında Kastamonu ve Tokat yörelerine geziler düzenlenmiş, geleneksel baskı yöntemlerini uygulayan atölyeler ele alınmıştır. Problemin çözümü için konuyla alakalı kitap, dergi, tez, makale ve internet kaynakları taranmış olup, uzmanlarla gerçekleştirilen söyleşilerle birlikte elde edilen veriler sistematik bir biçimde bütünleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the traditional methods of printing which are stil being applied in Kastamonu and Tokat regions. Thus, it is desirable to draw attention to the traditional methods of printing, which are considered as important building blocks of our cultural heritage, which has lots its significance day by day as well as revealing different and common aspects. Within the scope of the study, tours to the Kastamonu and Tokat regions were organized and workshops that used traditional printing methods were handled. For the solution of the problem, relevant books, journals, theses, articles and internet resources were scanned and the data obtained with the interviews conducted with the experts have been tried to be integrated systematically.