Fasciola hepatica ile doğal enfekte sığırlarda koagulasyon profilleri
Coagulation profiles in naturally infective cattle with fasciola hepatica
- Tez No: 581761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fasciola hepatica, koyun ve sığır başta olmak üzere birçok evcil ve yabani memelide karaciğer yerleşimi olan, dünya çapında yaygın, zoonotik özellikli bir trematodtur. Bu çalışmada Fasciola hepatica tespit edilen sığırlarda koagülasyon profilinde meydana gelebilecek değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın materyalini çiftliklerdeki 282 adet sığır oluşturdu. Araştırma yapılacak hayvanların genel klinik muayenesi yapıldıktan sonra dışkı, kan ve karaciğer örnekleri alındı. Sığırlardan alınan gaita örneklerinde Fasciola spp. yu murtalarının saptanması amacıyla sedimentasyon-çinko sülfat flotasyon metodu kullanıldı. Ayrıca gaita örneklerinde Fasciola hepatica antijenleri ELISA ile araştırıldı. Na-sitrat'lı tüplere alınan kan örneklerinden koagulasyon profilleri araştırıldı. Gaita örneklerinin mikroskobik muayenesisonucunda 282 örnekte 6 (% 2.12) pozitif örnek tespit edildi. Çalışmaya alınan 282 hayvanın serum örneklerinden yapılan ELISA sonucunda 21 (% 7.4) örnek pozitif bulundu. Yapılan koagülasyon analizi sonucunda pozitif örneklerin PT ve INR'de uzama meydana getirdiği tespit edildi. Sonuç olarak, kronik fasiolozisin sığırlarda hematolojik ve hemostatic parametrelerde önemli değişikliklere neden olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fasciola hepatica is a worldwide zoonotic trematode with liver localization inmany domestic and wild mammals, especially sheep and cattle. This study aimed to determine the possible changes in coagulation profile in cattle with Fasciola hepatica. The material of the study consisted of 282 cattle in farms. Fecal, blood and liver samples were taken after the general clinical examination of the animals to be researched. Stool samples taken from cattle were Fasciola spp. sedimentation-zinc sulfate flotation method was used to determine the eggs. Fasciola hepatica antigens were also investigated by ELISA in stool specimens. Coagulation profiles were investigated from blood samples taken with Na-citrate tubes. As a result of microscopic examination, 6 (2.12%) out of 282 stool samples were found positive. In addition, serum samples of 282 animals were positive in 21 (7.4%) samples. As a result of the coagulation analysis, it was determined that positive samples caused elongation in PTand INR. In conclusion, it was concluded that chronic fasciolosis may cause significant changes in hematological and hemostatic parameters in cattle.