PD-1 gen polimorfizmlerinin hepatoselülerkarsinom gelişimi ve hastalık seyri ile ilişkisi
Association of PD-1 gene polymorphisms with Hepatocellular Carcinoma and disease course
  1. Tez No: 581764
  2. Yazar: ABDULLAH FATİH DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Programlı ölüm-1 (PD-1) (CD279) T hücreleri üzerinde bulunan, oto-antijenlere tolerans gelişmesinde rolü olan bir immün-kontrol reseptör proteinidir. PD-1 antijen sunan hücrelerde bulunan ligandı (PD-L1) ile bağlanarak sitotoksik T hücre yanıtını baskılayıcı etki göstererek immün-hemostazı korumada rol almaktadır. Bu immün düzenleyici yolağın tümör hücrelerinin immün kaçış mekanizmalarından biri olduğu düşünülmektedir ve tümör dokularında yüksek miktarda PD-L1 seviyelerinin olması bu düşünceyi desteklemektedir. PD-1 reseptörünü kodlayan gen olan PDCD-1 tek nükleotid polimorfizmleri (TNP) üzerine yapılan çeşitli çalışmalarda PD-1 polimorfizmleri ile kanser oluşumu arasında ilişki olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada PD-1.1, PD-1.5 ve PD-1.6 tek gen polimorfizmlerinin hepatoselüler kansere (HSK) yatkınlıkla olan ilişkisinin bir vaka-kontrol çalışması ile Türk toplumunda araştırılması hedeflenmiştir. Materyal Metod: Bu çalışmada 137 HSK'lı (E/K: 41/96; yaş ortalaması: 61,4 ±11,7 yıl) ve 146 kontrolde (E/K: 42/94; yaş ortalaması: 61,4 ±10,1 yıl) PDCD1 genindeki tek nükleotid polimorfizmlerinden PD-1.1, PD-1.5 ve PD-1.6 alelik diskriminasyon yöntemi ile araştırıldı. Bu yöntemde PDCD1 polimorfizmlerinin olduğu genomik DNA bölgelerinin real-time PCR ile çoğaltılması sırasında belirlenen polimorfizmlere spesifik olarak hazırlanmış ve bağlanmış floresan boyalı probların sentez sırasında ışıma yayması ve bu ışıma paternlerinin saptanması esası kullanıldı. HSK ve kontrol grubu arasında genotip ve alel frekansları karşılaştırıldı. Bulgular: PD-1.1 GG, GA ve AA genotip frekansları HSK hasta grubunda %90.5, %9.5 ve %0, kontrol grubunda %90.4, 9.6 ve %0 olarak saptanmıştır (p=1). PD-1.5 CC, CT ve TT genotip frekansları HSK hasta grubunda %48.2, %40.1 ve %11.7, kontrol grubunda %41.2, %49.3 ve %9.5 olarak saptanmıştır (p=0.316). PD-1.6 GG, GA ve AA genotip frekansları HSK hasta grubunda %70.1, %27.7 ve %2.2, kontrol grubunda %68.4, %25.7 ve %5.9 olarak saptanmıştır (p=0.295). Çalışmamızda PD-1.1, PD-1.5 ve PD-1.6 polimorfizmleri ile HSK arasında anlamlı ilişki bulunmadı, genotip dağılımları HSK ve kontrol grubunda benzerdi. Klinik parametreler ve sağkalım ile polimorfizmler arasında bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Sonuç olarak Türk popülasyonunda PD-1.1, PD-1.5 ve PD-1.6 polimorfizmleri ile HSK arasında ilişki saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Programmed Death-1 (PD-1) (CD279) is an immune-control receptor protein on T cells which plays a role on developing tolerance to auto-antigens. PD ligand 1 (PD-L1) presenting to T cells from antigen presenting cells have a role on regulating immune hemostasis with depressing cytotoxic T cell response effect. It was seen that this immune regulating path has a role on immune escape of tumor cells and tumor tissues have high amount of PD-L1 levels. It was shown that there could be relationship between PDCD1 single nucleotide polymorphisms (SNP) and cancer development risk based on various studies investigating SNP's of PDCD1 which is gene of coding PD-1 receptor. In this study, we aimed to investigate the relationship of hepatocellular carcinoma (HCC) predisposition and PD-1.1, PD-1.5 and PD-1.6 polymorphisms as a case-control study among Turkish population. Materials and Methods: In this study, we genotyped 137 patients (E/K: 41/96; yaş ortalaması: 61,4 ±11,7 yıl) with HCC and 136 controls (E/K: 42/94; yaş ortalaması: 61,4 ±10,1 yıl) for PD-1.1, PD-1.5 and PD-1.6 polymorphisms with allelic discrimination analysis. This method is based on detecting fluorescent luminescence originated by fluorescent attached probes spesific to SNP site during the reproduction of PDCD1 polymorphism sites with real-time PCR. The genotype and allele frequencies were compared in HCC and control groups. Results: PD-1.1 GG, GA and AA genotype frequencies are detected %90.5, %9.5 and %0 in HCC patient group, %90.4, 9.6 and %0 in control group (p=1). PD-1.5 CC, CT and TT genotype frequencies are detected %48.2, %40.1 and %11.7 in HCC patient group, %41.2, %49.3 and %9.5 in control group (p0.316). PD-1.6 GG, GA and AA genotype frequencies are detected %70.1, %27.7 and %2.2 in HCC patient group, %68.4, %25.7 and %5.9 in control group (p=0.295). No significant difference was observed in the genotype distribution of PD-1.1, PD-1.5 and PD-1.6 polymorphisms among HCC and control group. No relationship was found between polymorphisms and HCC patient's clinical parameters and survival. Conclusion: As a conclusion, it was not found any significant relationship between PD-1.1, PD-1.5, PD-1.6 polymorphisms and HCC in Turkish population.