İnfertilite tedavisi alan kadınlarda cinsel sorunlar ve umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sexual problems and hopelessness level in women received infertility treatment
- Tez No: 581789
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, infertilite tedavisi alan kadınlarda cinsel sorunlar ve umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, infertilite tedavisi almak için Malatya da özel bir hastanenin tüp bebek merkezine başvuran 180 kadın hasta oluşturmuştur. Veriler; Bireysel Özellikler Formu, Beck Umutsuzluk Envanteri (BUE), Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (FSFI), Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K) ile toplanmıştır. Veriler SPSS 20.0 paket programında değerlendirilmiştir. Ölçümle elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak incelenmesinde Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between sexual problems and hopelessness in women receiving infertility treatment. The sample of the study consisted of 180 female patients who applied to in vitro fertilization center of a private hospital in Malatya for infertility treatment. Data were collected by means of Individual Characteristics Form, Beck Hopelessness Inventory (BUE), Female Sexual Function Index (FSFI), Sexual Quality of Life Scale-Female (STSQ-C). The data were evaluated in SPSS 20.0 package program. The data obtained from the measurement were determined by Kolmogorov-Smirnov test for the normal distribution. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis variance analysis and correlation analysis were used for statistical analysis of the relationships between variables. Significance level was evaluated at p 0.05).