1900'lerden günümüze sanat akımlarının incelenmesi ve kadın giyimi üzerine koleksiyon oluşturma
Review of the artistic movements of the 1900s and creating collection on women's gowns
  1. Tez No: 581809
  2. Yazar: NURCAN HURMA
  3. Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında 1900'lerden günümüze sanat akımları incelenmiş olup bu akımlar hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Devamında ise sanatçıların ve toplumun akımlardan nasıl etkilendikleri eserleri ve o dönemde ki kadınların nasıl giysiler giydikleri incelenmiştir. İlk olarak toplumsal olayların insan düşüncesini etkileyerek ortaya çıkan sanat akımları anlatılmış, yapılan eserler görsellerle desteklenmiş ve dönemdeki akımların değişkenliği incelenmiştir. Bu sanat akımlarının ortaya çıktığı dönemlerde kadın giyim modasına da değinilmiş olup modanın 10 yılda bir sürekli değişen yapısından söz edilirken ünlü tasarımcıların koleksiyonlara bunu nasıl yansıttıklarına da yer verilmiştir. Giysi koleksiyon sürecinin aşamaları incelenmiş ve sanat akımlarından etkilenerek günümüze uygun baskı teknikleri anlatılmış, kadın giyimi üzerine aksesuarlar ile desteklenerek koleksiyon oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, art movements from 1900s to the present are examined and brief information is given regarding these movements. Afterwards, the works of artists are examined, it is also examined how artists and society were affected by these movements and what kind of clothes women were wearing at that time. First of all, art movements that come out by social events affecting human thought are explained, the works produced are supported with images and the variability of the movements within the period are examined. Women's clothing fashion is also mentioned for the period when these art movements emerged, and it is also mentioned how the famous designers reflect the continuously changing structure of the fashion in the last 10 years to their collections. The steps of the clothing collection process are examined and the up-to-date printing techniques which have been influenced by the art movements are explained and the collection has been created by getting supported with the accessories on women's clothing.