Artroskopik bankart tamiri sonrasında skapular diskinezi varlığı ve omuz eklemi pozisyon hissinin değerlendirilmesi
Evaluation of presence of scapular dyskinesia and shoulder joint position sense after arthroscopic bankart repair
- Tez No: 581810
- Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, artroskopik Bankart tamir (ABT) cerrahisi sonrası skapular diskinezi, omuz eklem pozisyon hissi ve omuz işlevselliğinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya Medical Park Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde ABT cerrahisi geçirmiş 13 hasta (30,92 ± 6,89 yıl) ve sağlıklı 13 birey (29,76 ± 9,94 yıl) dâhil edildi. Dâhil edilen bireylerin cinsiyet, yaş, boy, kilo, eğitim düzeyi, meslek bilgileri ve baskın tarafları ile ABT cerrahisi geçiren hastaların cerrahi geçiren tarafları ve ameliyat geçirme tarihleri kaydedildi. Çalışmaya dâhil edilen bireylerin skapular diskinezi değerlendirmesi Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) ve Skapular Diskinezi Testi (SDT) ile, eklem pozisyon hissi değerlendirmesi akıllı telefon gonyometre uygulaması kullanılarak aktif açı tekrarlama testi ile yapıldı ve omuz işlevsellik düzeyinin belirlenmesi için Üst Ekstremite Y Denge Testi (YDT-ÜE), Rowe Ölçeği ve Walch-Duplay Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF PRESENCE OF SCAPULAR DYSKINESIA AND SHOULDER JOINT POSITION SENSE AFTER ARTHROSCOPIC BANKART REPAIR This study was planned to investigate scapular dyskinesia, shoulder joint position sense, and shoulder functional level after arthroscopic Bankart repair (ABR) surgery. Thirteen patients who underwent arthroscopic Bankart repair surgery in Orthopedics and Traumatology Clinic of Medical Park Antalya Hospital (30,92 ± 6,89 years) and 13 healthy individuals (29,76 ± 9,94 years) were included in this study. Gender, age, height, weight, education level, occupational information, and dominant side of the all participants were collected. Additionally, the surgical side and the date of the surgery of the patients who underwent ABR surgery were also recorded. Scapular dyskinesia was evaluated using Lateral Scapular Slide Test and Scapular Dyskinesia Test, active position sense was measured by angle reproduction test with smart phone goniometer application, functional level was evaluated using by Upper Quarter Y Balance Test, Rowe Score, and Walch-Duplay Score.