0-14 yaş kız çocuk ayakkabısına pop art kültürünün etkisi ve koleksiyon oluşturma
The effect of pop art culture on 0-14 years girls shoes and creating collection
- Tez No: 581811
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasında koleksiyon oluşturulmadan önce, 0-14 yaş kız çocuk psikolojisi incelenmiş, çocuğun sosyo-kültürel gelişimi araştırılmış, çocuğun pazardaki yeri - önemi hakkında bilgiler verilirken pop art ve ayakkabı tarihi de incelenmiştir. İlk olarak 0-14 yaş kız çocuk psikolojisi yaş gruplarına ayrılarak incelenmiş, hedef kitle olarak seçilen kitlenin pazardaki yeri ve satın almadaki etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayakkabının tarihçesine değinilerek geçmişten günümüze ayakkabının değişimi ele alınmıştır. Ayakkabının üretim süreçleri detaylı olarak anlatılmış, görsellerle desteklenmiştir.Pop art kültürü de konu alınarak akımdaki önemli eserlerin görselleri de eklenmiştir. Koleksiyon oluşturma aşamalarına değinilip, pop art sanatı konsept olarak belirlenmiş, teknik çizimler ve pop art sanat akımına uygun grafikler oluşturularak modeller hazırlanmıştır. Kumaş ve malzeme bilgileri hakkında kısaca bilgi verildikten sonra hazırlanan koleksiyondan seçilen tasarımlar için numune yaptırılarak süreç tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the psychology of 0-14 years old girls was examined and the socio-cultural development of the child was researched, while giving information about the importance of child in the market, pop art and shoe history were also examined. Firstly, 0-14 age girl psychology examined by dividing into age groups and information about the place of the target audience in the market and its effects on the purchase has given. The evolution of shoe from the past to the present has been discussed with the history of shoe. The production processes of the shoe are explained in detail and supported by visuals. Pop art culture was also taken into consideration and images of important works in the trend were added. The collection stages are mentioned and pop art has been determined as concept. Models were prepared by creating tecnical drawings and graphs which are suitable with pop art trend. After giving brief information about fabric and material information, the process was completed by making samples of the selected designs from the collection.