Açık alan rekreasyonuna katılan bireylerin serbest zaman tatmin düzeylerinin incelenmesi: Şavşat-Karagöl örneği
Examination of leisure satisfaction levels of individuals participating in outdoor recreation activities: The case of Şavşat-Karagöl
  1. Tez No: 504921
  2. Yazar: SAİDE DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ENES IŞIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı, Artvin İli Şavşat ilçesi Sahara Milli Parkı sınırları içinde yer alan Karagöl'e giden bireylerin serbest zaman tatmin düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 50 erkek ve 50 kadın olmak üzere toplam 100 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmaya katılan bireylerin serbest zaman tatmin düzeylerini belirlemek amacıyla Beard ve Ragheb (1980)'in geliştirdikleri, Karlı ve ark. (2008)'nın geçerlilik-güvenirlilik çalışmalarını yaparak Türkçeye çevirdikleri“Serbest Zaman Tatmin Ölçeği”(SZTÖ) ile ölçülmüştür. Bu ölçek 39 sorudan ve psikolojik (8 madde), sosyolojik (8 madde), rahatlama (4 madde), fizyolojik (6 madde), estetik (4 madde) ve eğitim (9 madde) olmak üzere 6 alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklem grubuna 01.08.2017-07.08.2017 tarihleri arasında anket uygulanmıştır. Bu anketten elde edilen veriler değerlendirilirken, katılımcıların cinsiyet ve medeni durumlarının serbest zaman tatmin düzeyine etkisini saptamak için t-testi; yaş, eğitim ve gelir düzeyi içinse Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to analyze the satisfaction levels of the individuals who visited the Karagöl National Park in Artvin-Şavşat.The research study group is composed of 100 participants including 50 men and 50 women. The research data were analyzed by the“Leisure satisfaction Scale (LSS)”developed by Beard and Ragheb (1980) and translated and checked for validity-reliability by Karlı and his friends (2008). This scale consists of 39 questions and six sub-dimensions: psychological (8 articles), social (8 articles), rest (4 articles), physiological (6 articles), esthetic (4 articles) and educational (9 articles). A questionnaire was given to participants in the survey applied between 01.08.2017 and 07.08.2017. In this analysis, One-Way Variance Analysis (ANOVA) was used to determine the effect of age and income level variables while the test was used to determine the effect of gender and marital status variables on the level of satisfaction.